Městské kulturní středisko Vimperk

ŘEMESLNÉ TRHY


sobota 13. 4. 2019, 8:00-12:00

sál MěKS Vimperk

 Úvod arrow Novinky a události
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Novinky a události
Kašpárek se uklonil, neděle plné pohádek skončily | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

/ KAPREK.JPG Vimperk/ Poslední prázdninová neděle přinesla i závěrečnou pohádku letošního ročníku loutkové přehlídky, kterou pod názvem Vimperský kašpárek každoročně pořádá MěKS Vimperk.

I tentokrát se v nabídce objevilo deset pohádek a navíc i jeden příběh určený dospělým a již tradičně dostali prostor převážně jihočeské soubory. Novinkou však tentokrát bylo vystoupení domácího ochotnického spolku Bouček, který po několika hraných pohádkách nastudoval loutkového Smolíčka a loutkové léto s ním uzavřel.

„Hledali jsme klasický příběh, do kterého se divadelníci zase tak nepouštějí a zjistili jsme, že právě pohádka O Smolíčkovi stojí trochu stranou zájmu. Při jeho zpracování jsme navíc zjistili, že jde o jakéhosi českého Tarzana, jen místo opic ho vychovával jelen,“ uvedl Smolíčka šéf souboru a Jezinka i jelen v jedné osobě František Suchý. Přestože divadelníci tuto hru předvedli již několikrát, shodli se, že před domácím publikem se hraje vždy nejhůře.

„Je mnohem lehčí hrát v jiném místě, kde nikoho neznám, než tady, kde v hledišti vidím spoustu známých lidí a i některé své žáky,“ přiznala před vystoupením trému průvodkyně Smolíčka učitelka Dana Kubíčková.

Zcela netradičně pojatý Smolíček zaujal a líbil se jak pořadatelům, tak zejména dětem.

A tak hned na místě Boučkovci slíbili, že napřezrok přijdou z úplně novou loutkovou pohádkou.

 
The Plastic People Of the Universe míří do Vimperka | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

plastic.jpg V pátek 8.8. v 8 hodin 8 minut bude v Číně zahájena olympiáda. Ten samý den, rovněž v osm hodin, tentokrát však večer vystoupí ve Vimperku vůbec poprvé v historii města skupina The Plastic People Of the Universe.

Počátky Plastiků, jak se skupině zkráceně přezdívá, sahají do osudného roku 1968 a tato osudovost ji provází po celou dobu trvání.

„Myslím, i ten, kdo hudbu nesleduje a má alespoň třicet let, tak o skupině již slyšel. Vzhledem k tomu, že se nedala v době normalizace přimět k ústupkům a kompromisům, přišla o licenci k hraní a nastaly komplikace s úřady. Systematická perzekuce pak nastala v roce 1976 uvězněním několika členů a dá se říci, že právě úsílí o jejich propuštění vedlo v lednu 1977 k sepsání Charty 77,“ připoměl historii skupiny, jejíž členové se i přes problémy a konflikty nikdy necítili prorežijními aktivisty a podle svých slov chtěli jen hrát svoji hudbu, programový vedoucí MěKS Vimperk Petr Moravec.

Část členů pak získává na začátku 90. let renomé po Evropě a v USA jako skupina Půlnoc, a v dnešní době je nejčastěji můžeme spatřit v pražském Národním divadle.

„Hudební styl skupiny The Plastic People Of the Universe si dodnes udržuje jasnou vizi, nezaměnitelný styl a jak prohlásil jeden z návštěvníků našich koncertů, slyšet Plastiky už dnes prostě patří k všeobecnému vzdělání,“ uzavřel Pozvánku Petr Moravec

Koncert se bude konat na zámeckých arkádách, v případě nepříznivého počasí je pak v záloze připraven sál kulturního střediska.

 
Na vimperských arkádách bude bloudit bájný Mimotaurus | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

mimotaurus.JPG Už jste viděli lidi, kteří rostou na stromech? Nebo velryby, které umí létat, anebo pole, kam zasadíte lopatu a vyroste jídlo? Tak to vše a navíc ještě spoustu dalších nevídaných věcí ukáže v neděli na vimperském zámku pohádka, která nese název Kde roste štěstí v podání divadelního souboru Mimotaurus. Na zámeckých arkádách totiž letošním sedmým loutkovým představením pokračuje přehlídka nazvaná Vimperský kašpárek, kterou v rámci Léta pod Boubínem připravilo zdejší kulturní středisko.

„Mimotaurus je zvíře, které má tělo býka a hlavu herce. Zlehka se pohybuje v labyrintu žánrů. Může na vás vyskočit za kdejakým rohem, setkáte se s ním ať už žijete ve Staré Lhotě, nebo v Novém Yorku. Má čtyři nohy a devět životů. Živí se lidskými city,“ vysvětlil neobvyklé jméno Dominik Tesař, který s Mimotaurem do Vimperka v minulosti přivezl například Dloušiby, Hrozné příběhy či Aladinovu lampu.

Kde roste štěstí je hravý a dosti zpěvavý příběh, který nejenom pobaví, ale jako každá správná pohádka přinese i poučení.

„Dětem tak trochu ukáže, že sobectví a pohodlnost má mnoho podob a někdy se zdají na první pohled docela sympatické a veselé. Jde o nonsensově potrhlou fantazii dvou herců, kteří s loutkami neuvěřitelných tvarů a barev v jedné ruce, s klarinetem a akordeonem v ruce druhé tančí, hrají a zpívají,“ pokračoval v pozvánce na nedělní pohádku, která stejně jako všechna předchozí začíná úderem patnácté hodiny, David Tesař.

Ve zbývajících prázdninových nedělích pak do Vimperka přijede studio Dell´Arte, s Popelkou, divadlo Kejklíř s Kejklířem a závěrečné představení bude patřit domácímu Boučkovi s pohádkou O Smolíčkovi.

 
V zámeckých arkádách hrálo fantastické Trio | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – deník Prachaticka

Třetím koncertem pokračovalo v pátek ve Vimperku Hudební Léto, které je součástí kulturního projektu Léto pod Boubínem, díky počasí se tentokrát přesunulo do vnitřních prostor zámeckých arkád.

„Zatím jsme měli tři koncerty na třech místech a myslím, že všechny prostory měly své kouzlo ať již na zahradě, v kulturním středisku, či teď přímo uvnitř arkád. Oproti loňsku, kdy počasí přálo na všechny akce Léta, je to tentokrát složitější, ale počítali jsme s tím a jak sami vidíte, máme připraveno hned několik variant,“ komentoval různé podoby koncertních míst programový vedoucí městského kulturního střediska Petr Moravec.

Narážel tím i na podobu sálu při koncertě Ivy Bitové, kterou pod střechu zahnal déšť. Pořadatelé uspořádání sálu v tomto případě otočili o 180 stupňů a připravili tak pro návštěvníky zcela netradiční a zajímavé prostředí.

V pátek večer si tedy posluchači mimo hudby vychutnali také krásný panoramatický pohled na okolí Vimperka a z prostředí byla nadšená i kapela.

„Nádherné místo a příjemná akustika. Hrálo se nám skvěle, škoda jen, že byla tak malá účast,“ shrnul pocity Tria Rhythm Fantasy vibrafonista Radek Krampl.

V pátek se totiž na zámku sešlo pouze třiadvacet platících diváků a koncert tak zatím patřil k návštěvnicky nejslabším. Krampl zároveň přiznal, že když se kolegům muzikantům o koncertování ve Vimperku zmínil, před nízkou návštěvností ho varovali.

Přestože tedy vimperské publikum patří spíše k těm konzervativnějším, očekávají pořadatelé, že na následující koncert legendární skupiny The Plastic People Of The Universe bude poměr hudebníků a účastníků rozhodně mnohem příznivější. Přestože je plánován opět na arkádách, sál kulturního střediska je opět v pohotovosti.

 
Šípková růženka | Tisk |
marcik.JPG Šípkovou Růženkou v podání Víti Marčíka se přehlídka loutkových divadel nazvaná Vimperský kašpárek přehoupla do své druhé poloviny a na srpen pořadatelé připravili dalších pět pohádek v rozličných loutkohereckých stylech.

„Programové schéma zůstalo stejné jako v předchozích letech, kdy se po několika variantách ustálilo na pohádce každou prázdninovou neděli a při příznivém počasí se snažíme všechna představení odehrát na zámeckých arkádách. Přednost dáváme jihočeským divadlům a stejně jako loni mají děti vstup zdarma,“ přiblížil přehlídku po organizační stránce David Zavřel z vimperského kulturního střediska, které loutkový seriál v rámci Léta pod Boubínem připravilo.

Celý článek...
 
Za kurzem žesťů udělal tečku koncert | Tisk |

(převzato z www.denik.cz)

pt_kurz_080708_denik_clanek_solo.jpg Vimperk - Nedělní závěrečné matiné 6. července učinilo tečku za jubilejním 15. ročníkem interpretačních kurzů, které každoročně první prázdninový týden
pořádá vimperské kulturní středisko.

Nedělní koncert 6. července udělal tečku za 15. ročníkem Letních kurzů žesťů a z Vimperka se do celé republiky rozjedou muzikanti, kteří zde o kousek posunuli své hudební umění.

Autor: Jaroslav Pulkrábek

Celý článek...
 
Vimperský kašpárek | Tisk |

(převzato z www.denik.cz)

Vimperk - Princezna, čaroděj, dobrosrdečný Matěj, tajemný hrad i starý mlýn. Nic z toho nechybělo prvnímu z jedenácti loutkových představení, které vimperské kulturní středisko uvede v rámci letošního ročníku Vimperského kašpárka. Stejně jako v loňském roce se všechna představení odehrají v romantickém prostředí zámeckých arkád a pohádky jsou rozloženy do všech prázdninových nedělí. Přestože v minulosti nebylo zvykem pohádky v jeden den reprizovat, hned první neděli udělalo kulturní středisko výjimku.

„Pohádky jsou vlastně příběhy, které kdysi nahrazovaly dnešní filmy i novinové zpravodajství. A je pochopitelné, že jinak se vyprávěly malým dětem a jinak dospělým. Proto jsme divadelníky požádali, aby nám jeden a ten samý příběh odehráli pro různé publikum," vysvětlila odpolední i večerní uvedení stejného titulu Marcela Becková z MěKS Vimperk.

Po loňském úspěchu vimperského loutkového seriálu se vydařil i start letošního ročníku a na hosínské Divadlo Studna přišla v neděli odpoledne více než padesátka dětí a bezmála stejný počet rodičů. Ti navíc vesměs potvrdili, že se na zámek chystají i následující neděli, kdy s pohádkou Královská moudrost přijede Vítěslav Marčík mladší.

studna1.JPG studna11.JPG studna13.JPG studna17.JPG studna15.JPG

 
Kurzy žesťů zahájil orchestr | Tisk |

(převzato z www.denik.cz)

Vimperk - Zajímavé hudební těleso se v neděli večer 29. června představilo ve vimperském kulturním středisku, aby zahájilo jubilejní 15. ročník Letních kurzů žesťů. Společně se smyčcovým orchestrem, který byl sestaven specielně pro tuto příležitost vystoupili i lektoři, kteří na kurzech budou působit v rolích pedagogů.

„Mimo jiné zde vystoupili Jiří a Zdeněk Šediví či Jiří Sušický, kteří působí v České filharmonii. Studentský soubor pak hrál pod taktovkou dalšího z rodiny Šedivých a Marka. Společně s dalšími sólisty předvedli díla Vivaldiho, Wagenseila, Griega, Schneidra či Vejvanovského," přiblížila zahajovací koncert Hana Daňhová, která kurzy před patnácti lety vymyslela a po celou dobu se stará o jejich organizaci.

Přestože Letní kurzy žesťů jsou zaměřeny na výuku, koncerty jsou pro frekventanty i veřejnost připraveny ještě dva.

Dne 3. července v osm hodin večer vystoupí v zámecké kapli první trumpetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jiří Houdek a na 6. července od desíti hodin dopoledne je v Městském kulturním středisku připraveno matiné všech kurzistů.

den.JPG P1010254.JPG P1010228.JPG den2.JPG

 
Tatínkové si hráli s dětmi | Tisk |

Táta dneska frčí. Tak se jmenuje projekt Sítě mateřských center a Ligy otevřených mužů, jehož druhého ročníku se spolu s padesátkou dalších měst účastnil i Vimperk.

V pátek 27. června tak zdejší kulturní středisko ve spolupráci s Mateřským centrem Budulínek a Domem dětí a mládeže připravili odpoledne na které pozvali děti, maminky, ale hlavně táty. Tátové měli na rozdíl od maminek vstup zdarma a velká část aktivit byla vybrána tak, aby vyhovovala chlapské nátuře.

„Mimo opičí dráhu, jsme připravili u výuku lasování, střelbu z luku, rybaření, stříkací pistole a specielně pro taťky samotné i sedmimílové boty, tedy jakési pérové nástavce na nohy. Jinak nechybělo ani výtvarno ať již ve formě malování, modelování či možností vykroužit si misku na hrnčířském kruhu," popsala připravený program Marcela Becková z vimperského MěKS. Domů neodcházel nikdo s prázdnou a přítomní otcové, kterých opravdu bylo více než při podobných akcích bývá zvykem si odnesli diplom udělující titul Super táta. Vzhledem k tomu, že se akce Táta dneska frčí líbila jak účastníkům, tak pořadatelům, lze očekávat, že určitě nebyla poslední.
 
Orchestr zahájil prázdniny | Tisk |

dech.JPG (převzato z www.denik.cz)

Před lety to byla snaha oživit konec školního roku netradiční akcí a v pátek večer 27. června se Noční koncert dechovky, na druhém nádvoří vimperského zámku, konal již po sedmé. Přestože letos stejně jako v ročnících předchozích byl večer v režii jak sedmdesátičlenného dechového souboru ZUŠ Vimperk, vimperských mažoretek a skupiny historického šermu Berit, od šesti předchozích se přeci jen lišil.

„Poprvé v historii jsme zde vystoupili se zpěvačkou, kterou byla Šárka Vaňková a to s písní Jsi můj pán z muzikálu Drákula a velice poutavá byla i noční ohnivá show šermířů," přiblížil večer dirigent vimperské dechovky Petr Staněk s tím, že po několika koncertech v různých místech v Čechách, kdy úspěšně šířili slávu Vimperka hned na několika soutěžích, si zas rádi zahráli před domácím publikem.

dech1.JPG dech2.JPG dech3.JPG

 
MěKS se nové vyhlášky nebojí | Tisk |

hluk.JPG (převzato z www.denik.cz)

Noční klid ve Vimperku by od nynějška měla chránit nová vyhláška, kterou zastupitelé schválili na svém posledním jednání.

Kromě pohybu psů či jiných hospodářských zvířat po volném prostranství, nabízení a poskytování sexuálních služeb či žebrání totiž stanovuje dobu, kdy by měla být hlučná zábava pod kontrolou.Velkou část koncertů či jiných kulturních akcí ve městě pořádá zdejší kulturní středisko, které je příspěvkovou organizací města a s novou vyhláškou se bude muset poprat.
„Jak jsem pochopil z jednání zastupitelů, vyhláška není apriori zaměřena na konání jednorázových akcí, ať již jde o koncerty či slavnosti. Stížnosti na hluk jsme za dobu fungování střediska měli myslím dvě a vždy jsme se snažili najít rozumné řešení a dohodli jsme se,“ komentoval novou vyhlášku technik kulturního střediska David Zavřel.

 
Vimperský kašpárek | Tisk |
pt_vpk_kasparek_062408_denik_clanek_solo.jpg Vimperk - Víťa Marčík, Studio Dell´ arte, Jihočeské divadlo či Divadélko Kuba. To jsou jen čtyři z deseti protagonistů letošní přehlídky loutkových divadel, kterou každoročně pořádá vimperské kulturní středisko.

Letošní loutkový seriál zahajuje Divadlo studna a to jak s dětským představením, tak večer s verzí pro dospělé. Autor: Jaroslav Pulkrábek.

Deset pohádek roztažených po celé období prázdnin přitáhlo v loňském roce kolem tisícovky návštěvníků a letošní program opět slibuje to nejlepší z loutkové scény. "O Jihočeském kraji se dá hovořit jako o loutkařské velmoci, proto drtivá většina souborů pochází odtud. Stejně jako v předchozích letech je Vimperskému kašpárku věnována každá prázdninová neděle a to od 15. hodin. Nezměněno zůstalo i vstupné a to 30 korun za dospělého, děti pak neplatí nic," přiblížil letošní ročník Vimperského kašpárka, kterého finančně podpořil i Jihočeský kraj, programový vedoucí vimperského MěKS Petr Moravec, s tím, že Zakletou princeznu uvede Divadlo Studna hned dvakrát. "Odpoledne je určena pro děti a večer pak loutkaři uvedou verzi stejné pohádky pro dospělé," vysvětlil Petr Moravec

(převzato z www.denik.cz)

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 289 - 320 z 345