Městské kulturní středisko Vimperk

Pogo Tour 2019

25.12. 2019, 18:00

Hotel Zlatá hvězda

 

 Úvod arrow Fotogalerie
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Fotogalerie
Základní umělecká škola začala oslavovat výstavou | Tisk |
JAROSLAV PULKRÁBEK
Vimperk/ Sobotní vernisáží děl bývalých žáků, zahájila vimperská Základní umělecká škola oslavy šedesátiletí svého trvání a během roku pak představí nejenom všechny své studijní obory, ale připravila i množství společenských akcí a příležitostí k setkání.

„Výtvarný obor byl v naší škole otevřen v září roku 1963. Prvním učitelem se stal Josef Černoch, ale hned následující školní rok byl, vzhledem ke svým povinnostem ředitele základní školy, vystřídán Josefem Hodoušem“ uvedl počátek historie prvního prezentovaného oboru ředitel vimperské ZUŠ Pavel Vališ.
Za časů Josefa Hodouše dosahoval výtvarný obor největší slávy. Práce žáků byly oceňovány nejen u nás, ale po celém světě. Jugoslávie, Polsko, NDR, Francie, Itálie, Anglie, Japonsko, Indie, Súdán, Egypt, Tunisko, Írán, Irák, Alžír, Keňa, Kanada, Argentina, Peru, Mexiko, Brazílie – to je nekompletní výčet zemí, kde všude byly vidět práce žáků z malého městečka pod Boubínem. Některé z prací byly rovněž publikovány v odborných časopisech. Nit Hodoušova života se však v roce 1978 přetrhla a tento vynikající pedagog další plány a nápady nemohl uskutečnit.
V sobotu zahájená výstava představuje dva z bývalých žáků školy a to třiapadesátiletého Reného Rückera, který školu navštěvoval v roce 1964, tedy hned první rok Hodoušova působení a stejně starého Jana Vaňka.
„Práce Reného Rückera byly v průběhu jeho docházky do výtvarného oboru příležitostně vystavovány na regionálních, celostátních i světových výstavách, ať již v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, nebo na výstavě dětských kreseb v Londýně a Brazílii. Po ukončení povinné školní docházky se vyučil typografem a posléze vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze. V té době se věnoval tvorbě drobné grafiky využívané při zpracování plakátů, pozvánek a dalších reklamních materiálů. Po roce 1989 se zabýval nakladatelskou činností, což mu umožnilo proniknout do grafického zpracování knih,“ představil prvního z vystavovatelů Pavel Vališ.
Druhý z autorů Jan Vaněk, který v těchto dnech poznává krásy Vietnamu, Kambodže a Laosu a nemohl se tedy vernisáže účastnit, je znám především díky ilustrování několika ročníků kalendářů Vimperka.
Výstava, která je ve vimperské Galerii U Šaška, nacházející se v předsálí městského kulturního střediska do konce ledna, bude mít pokračování v květnu, a to v podobě děl žáků současných.
 
Vimperský Král Šumavy už je na prodejních pultech | Tisk |

Zlatavý mok pokřtila voda z řeky Volyňky, která protéká Vimperkem. /JAROSLAV PULKRÁBEK - PRACHATICKÝ DENÍK 8.11. 2008 Vimperk/

Přestože jedna z nejrušnějších vimperských ulic se jmenuje Pivovarská, ten kdo chtěl ochutnat místní pivo, měl smůlu. Poslední várka ze zdejšího pivovaru, který vybudovali Rožmberkové před koncem šestnáctého století, byla totiž stočena před jednačtyřiceti lety, tedy v roce 1967. To vše se alespoň částečně změnilo uplynulý čtvrtek, kdy vimperský starosta Pavel Dvořák spolu se svým strakonickým kolegou Pavlem Vondrysem pokřtili vimperský ležák Krále Šumavy a poprvé ho představili veřejnosti. „Přemýšleli jsme na radnici, jak oživit vimperské tradice, a protože ve Vimperku se pivo vařilo 380 let, padla volba právě na tento tradiční vimperský produkt. A mohu říci, že pivo je to opravdu dobré a silné, a tak ať se mu daří,“ uvedl nový vimperský atribut Pavel Dvořák a z více než sto let staré vimperské pivní lahve ho pokřtil vodou Volyňky.

Čtvrteční slavnostní večer, o jehož náplň se postarala Jihočeská komorní filharmonie však nebyl věnován jenom Králi Šumavy. Tím hlavním tématem byla oslava stoletého výročí stavby radniční budovy a vedle koncertu mu byla věnována i výstava, která pomocí fotografií a dobových dokumentů přiblížila dobu a okolnosti jejího vzniku. „Fascinuje mě, že žádost o stavební povolení byla podána 14. prosince a v září následujícího roku byla slavnostně uvedena do provozu. Dnes bych za tu dobu asi ani nevyřídil všechny potřebné papíry,“ obdivoval tehdejší dobu Jan Šoltis, který do Vimperka přijel ze Strakonic, kde před nedávnem postavil rodinný dům.

Vimperský ležák, uvařený ve Strakonicích ze světlého sladu ve směsi s bavorským a karamelovým sladem a s 5,5 procenta obsahovým objemem alkoholu, se na trhu objeví následující den po křtu. Výstavu věnovanou výročí radnice pak budete moci zhlédnout až do konce roku. Král Šumavy je už také na prodej pro veřejnost. Včera se novinkou strakonického pivovaru zaplnily regály vimperské Jednoty. K mání ale bude pivo také v informačním centru. kest.JPG kuryr1.JPG P1010047.JPG P1010058.JPG P1010059.JPG

 
Šporclovy housle lidé letos neuslyší | Tisk |
Prachatický deník / 1. Říjen 2008
Vimperk/ Ještě ve čtvrtek minulého týdne se zdálo, že trampoty kolem již třikrát zrušeného koncertu houslisty Pavla Šporcla najdou rozuzlení ve formě navrácení vstupného, celá záležitost zřejmě ještě nekončí. Přestože média v uplynulých dnech informovala o tom, že koncert je definitivně zrušen a vstupenky se budou vracet v místech předprodeje, stanovený termín nebyl dodržen.
„I my jsme se to dozvěděli z internetu, nicméně se nám podařilo po půl roce kontaktovat pořadatele a ten informaci potvrdil s tím, že místo původně uvedeného úterka se vstupenky budou vracet od pátku 26. září. Přislíbil, že do čtvrtka budeme mít k dispozici peníze na vracení,“ popsal nadějný začátek ředitel vimperského kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek. Právě vimperský kulturák totiž patřil mezi tři předprodejní místa.
Slíbené peníze však do Vimperka nedorazily i přes každodenní telefonické ujištění. „Ve čtvrtek odpoledne jsme spolu hovořili s tím, že k nám právě vyráží. Večer pak, že dorazí určitě ráno, abychom mohli začít vyplácet vstupenky a pak již telefon nezvedal,“ dokončil popis celé záležitosti ředitel Pulkrábek.
Stejná situace byla v pátek i v Prachaticích a jak se celá causa bude vyvíjet, prozradí následující dny.
„Je to nepříjemná situace, která se táhne od jara. Vstupenky nebyly zrovna laciné a lidé v nich mají uloženy i tisíce. Zatím nezbývá jen doufat, že se vše jen zpozdilo a vstupenky budou tento týden. V opačném případě se budeme muset s právníkem poradit o dalším postupu,“ nastínil další možný vývoj Jaroslav Pulkrábek. Pořadateli akce nebylo včera možné se dovolat, obě jeho mobilní čísla totiž neexistují. (red)
 
Koncert Pavla Šporcla zrušen, vstupné se vrací | Tisk |

sporcl.jpg Text: Tomáš a Zdeněk Přibylovi PRACHATICE - 19. září 2008 - 11:26

Definitivně byl zrušen koncert houslového virtuosa Pavla Šporcla, který se měl v prachatickém hotelu Park konat v pondělí 22. září. PrachatickoNews to potvrdil pořadatel koncertu i Pavel Šporcl. Houslista i pořadatel ale mají pro zrušení každý jiný důvod.

Podle Pavla Šporcla za zrušením koncertu stojí problémy v komunikaci s organizátorem. "Vzhledem k tomu, že se nám doposud nepodařilo spojit s panem Novotným z pořádající agentury, jsme nuceni pondělní koncert zrušit. Pan Novotný neodpovídá na emaily a jeho telefonní číslo neexistuje. Je mi velice líto nastalé situace, ale do poslední chvíle jsem věřil, že se koncert uskuteční. Velmi usilovně jsme se pana Novotného snažili sehnat, ale marně," uvedl pro PrachatickoNews Pavel Šporcl a dodal: "Slibuji ale posluchačům v Prachaticích, že v co nejbližší době se pokusím přijet zahrát. To říkám i přes to, že jsem současnou situaci nezavinil. Cítím ale potřebu posluchačům ukázat, že si jich vážím."

Naší redakci se podařilo s organizátorem spojit. Podle Víta Novotného z agentury AVN byl koncert zrušen z provozně ekonomických důvodů. Vstupné se bude vracet na místě předprodeje, tedy v hotelu Park, infocentru v Prachaticích a Městském kulturním středisku ve Vimperku počínaje úterkem 23. září.

Pondělí 22. září mělo být už třetím termínem koncertu Pavla Šporcla v Prachaticích. Předchozí dva termíny pořadatel zrušil a přesunul na jiné datum. Problémy s dostupností pořadatele provázely i květnovou změnu termínu. Nyní je jasné, že koncert se vůbec neuskuteční.

 
Setkání rodáků deklarovalo zájem o společný Vimperk | Tisk |
JAROSLAV PULKRÁBEK – Prachatický Deník
rodaci.JPG Vimperk/ Vítejte doma. Tak by se stručně dalo vystihnout poselství vimperského starosty Pavla Dvořáka k německým rodákům, kteří se již po několik desetiletí pravidelně scházejí o druhém zářijovém víkendu.
„Setkání trvá vždy od pátku do neděle a z velké části se odehrává ve Freyungu, který nad odsunutými Vimperáky převzal patronát a díky vývoji dějin se stal i partnerským městem Vimperka,“ přiblížil setkání Roman Hajník, který se společně s vimperským kulturním střediskem na přípravě srazu podílel.
Právě kulturní středisko totiž v loňském roce komunikaci s rodáky od radnice převzalo s cílem větší angažovanosti z české strany.
„V pátek jsme ve freyungském kulturním domě představili Vimperk prostřednictvím starých fotografií a na přání německého spolku jsme v sobotu ve Vimperku prezentovali současnost a představy o dalším směřování města,“ pokračoval Roman Hajník.
Spolek, který dnes sdružuje na dvě stě padesát členů, z nichž více než polovina přijela v sobotu do svého rodného města, tak paradoxně patří k největším spolkům, které nějakým způsobem vyjadřují příslušnost či vztah k Vimperku.
„Jako učitel na gymnáziu jsem svým studentům při probírání o demografickém složení obyvatel povídal: tady bydlel Klaus, tady Johan, tady Eva. Lidé jako vy, lidé se svými láskami, radostmi i starostmi. To, jak vše dopadlo, není vinou Klause, Johana, Evy, ale obludností systémů, které se objevují v dějinách lidstva, stejně jako doba, kdy jsme se nemohli 40 let vídat. A je velkou výhodou dneška, že zde můžeme sedět jako přátelé ve svobodném a demokratickém prostředí,“ prezentoval svůj pohled na dějinné souvislosti starosta Pavel Dvořák s tím, že Vimperk směřuje k tomu, aby opět získal nenapodobitelný nádech česko-německé historie.
Malou komplikaci způsobila pořadatelům neuskutečněná prezentace o připravované rekonstrukci vimperského zámku ze strany Správy NP Šumava.
„Přestože jsme si ještě ve středu přislíbenou účast potvrdili, tak na setkání nikdo ze správy nedorazil. Protože se však jednalo o téma, které rodáky velice zajímalo, s notnou dávkou improvizace a orosených čel jsme to pak nějak zvládli,“ prozradil jednu z horkých chvilek setkání Roman Hajník.
 
Pavel Šimeček se vydal tam, kde zapadá slunce | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK - DENÍK PRACHATICKA

imeek.JPG /Vimperk/ Pomocí téměř čtyř stovek fotografií ve velkoplošné projekci spojených se zajímavým komentářem podnikli ve čtvrtek večer návštěvníci cestopisného pořadu vimperského kulturního střediska cestu po Japonsku. Cestovatel Pavel Šimeček se do země zapadajícího slunce vypravil již několikrát, poprvé před dvaceti lety, nicméně tentokrát to byla jaksi cesta z nouze.

Původně Pakistán

„Původně jsem plánoval výpravu do Pakistánu, ale přestože jsem měl vyřízeny všechny náležitosti, musel jsem pro zdravotní potíže cestu vzdát. Lékaři mi zakázali téměř vše a po podepsání reversu jsem vyrazil alespoň do Japonska,“ poodkryl důvody svého japonského putování Pavel Šimeček.

Lékaři

Japonsko si tento vimperský světoběžník nevybral vůbec náhodou.

Vedle exotické a nádherné přírody zde totiž v případě nouze předpokládal i možnost lékařského zákroku, což v pakistánských horách nepřicházelo v úvahu.

„Japonsko je opravdu nádherná a pohodová země a totéž lze říci i o Japoncích. Jsou velice tolerantní a přestože jsem spal pouze po autobusech a vlacích a myl se v horkých pramenech, vůbec mi to nedávali najevo,“ vzpomněl s úsměvem na svou květnovou cestu Pavel Šimeček.

Jeho slova pak dokládá i skutečnost, že se do Japonska vypraví opět již v polovině září, tedy podruhé za necelého půl roku.

 
Korbel byl plný skvělých harmonikářů | Tisk |

Jaroslav Pulkrábek - Deník Prachaticka

KORBEL.JPG /Vimperk/ Tři desítky heligónek společně zahájily letošní harmonikářskou sešlost ve Vimperku, kterou každoročně pod názvem Šumavský korbel pořádá zdejší kulturní středisko. Příjemné prostředí a ještě příjemnější počasí přilákalo na zámecké arkády, kde se akce konala, velký počet diváků a své vykonaly i Šumavské řemeslné trhy, pořádané v přiléhajícím areálu zámku.

„Jeli jsme se podívat na šermíře a při odchodu jsme uslyšeli harmoniky. Jen jsme ze zvědavosti nakoukli a už tu sedíme dobré tři hodiny,“ přiznala v podstatě náhodný příchod na arkády Plzeňačka Jana Veselá, kterou stejně jako jejího manžela zaujalo především prostředí a zde vládnoucí přátelská atmosféra.

„Je fantastické, jak se ti muzikanti všichni znají a jakou mají radost ze setkání. Je moc dobře, že taková příležitost existuje,“ potvrdil předešlá slova Oldřich Veselý.

S ohledem na velký počet muzikantů dostal každý prostor na pouhé dvě písničky, nicméně harmonikáři využili každé volné chvilky a zahráli si jen tak pro radost ať již sólově, nebo v menších či větších zcela náhodných seskupeních.

„Přijelo hodně lidí třeba z Písku, nebo Budějovic a všichni si chválí, jak se tu o ně pěkně starají a pochvalují si i místo. I proto jich letos přijelo tolik,“ přidal pochvalné slovo nestor vimperských harmonikářů Vojtěch Kohout.

Přestože někteří hudebníci měli obavy, že dění na zámku odláká posluchače, nakonec se spojení obou akcí ukázalo jako účelné, a tak lze podle vyjádření pořadatelů očekávat stejný postup i v příštím roce. (jp)

KORBEL1.JPG KORBEL3.JPG KORBEL4.JPG KORBEL5.JPG

 
Kašpárek se uklonil, neděle plné pohádek skončily | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

/ KAPREK.JPG Vimperk/ Poslední prázdninová neděle přinesla i závěrečnou pohádku letošního ročníku loutkové přehlídky, kterou pod názvem Vimperský kašpárek každoročně pořádá MěKS Vimperk.

I tentokrát se v nabídce objevilo deset pohádek a navíc i jeden příběh určený dospělým a již tradičně dostali prostor převážně jihočeské soubory. Novinkou však tentokrát bylo vystoupení domácího ochotnického spolku Bouček, který po několika hraných pohádkách nastudoval loutkového Smolíčka a loutkové léto s ním uzavřel.

„Hledali jsme klasický příběh, do kterého se divadelníci zase tak nepouštějí a zjistili jsme, že právě pohádka O Smolíčkovi stojí trochu stranou zájmu. Při jeho zpracování jsme navíc zjistili, že jde o jakéhosi českého Tarzana, jen místo opic ho vychovával jelen,“ uvedl Smolíčka šéf souboru a Jezinka i jelen v jedné osobě František Suchý. Přestože divadelníci tuto hru předvedli již několikrát, shodli se, že před domácím publikem se hraje vždy nejhůře.

„Je mnohem lehčí hrát v jiném místě, kde nikoho neznám, než tady, kde v hledišti vidím spoustu známých lidí a i některé své žáky,“ přiznala před vystoupením trému průvodkyně Smolíčka učitelka Dana Kubíčková.

Zcela netradičně pojatý Smolíček zaujal a líbil se jak pořadatelům, tak zejména dětem.

A tak hned na místě Boučkovci slíbili, že napřezrok přijdou z úplně novou loutkovou pohádkou.

 
The Plastic People Of the Universe míří do Vimperka | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

plastic.jpg V pátek 8.8. v 8 hodin 8 minut bude v Číně zahájena olympiáda. Ten samý den, rovněž v osm hodin, tentokrát však večer vystoupí ve Vimperku vůbec poprvé v historii města skupina The Plastic People Of the Universe.

Počátky Plastiků, jak se skupině zkráceně přezdívá, sahají do osudného roku 1968 a tato osudovost ji provází po celou dobu trvání.

„Myslím, i ten, kdo hudbu nesleduje a má alespoň třicet let, tak o skupině již slyšel. Vzhledem k tomu, že se nedala v době normalizace přimět k ústupkům a kompromisům, přišla o licenci k hraní a nastaly komplikace s úřady. Systematická perzekuce pak nastala v roce 1976 uvězněním několika členů a dá se říci, že právě úsílí o jejich propuštění vedlo v lednu 1977 k sepsání Charty 77,“ připoměl historii skupiny, jejíž členové se i přes problémy a konflikty nikdy necítili prorežijními aktivisty a podle svých slov chtěli jen hrát svoji hudbu, programový vedoucí MěKS Vimperk Petr Moravec.

Část členů pak získává na začátku 90. let renomé po Evropě a v USA jako skupina Půlnoc, a v dnešní době je nejčastěji můžeme spatřit v pražském Národním divadle.

„Hudební styl skupiny The Plastic People Of the Universe si dodnes udržuje jasnou vizi, nezaměnitelný styl a jak prohlásil jeden z návštěvníků našich koncertů, slyšet Plastiky už dnes prostě patří k všeobecnému vzdělání,“ uzavřel Pozvánku Petr Moravec

Koncert se bude konat na zámeckých arkádách, v případě nepříznivého počasí je pak v záloze připraven sál kulturního střediska.

 
Na vimperských arkádách bude bloudit bájný Mimotaurus | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – Deník Prachaticka

mimotaurus.JPG Už jste viděli lidi, kteří rostou na stromech? Nebo velryby, které umí létat, anebo pole, kam zasadíte lopatu a vyroste jídlo? Tak to vše a navíc ještě spoustu dalších nevídaných věcí ukáže v neděli na vimperském zámku pohádka, která nese název Kde roste štěstí v podání divadelního souboru Mimotaurus. Na zámeckých arkádách totiž letošním sedmým loutkovým představením pokračuje přehlídka nazvaná Vimperský kašpárek, kterou v rámci Léta pod Boubínem připravilo zdejší kulturní středisko.

„Mimotaurus je zvíře, které má tělo býka a hlavu herce. Zlehka se pohybuje v labyrintu žánrů. Může na vás vyskočit za kdejakým rohem, setkáte se s ním ať už žijete ve Staré Lhotě, nebo v Novém Yorku. Má čtyři nohy a devět životů. Živí se lidskými city,“ vysvětlil neobvyklé jméno Dominik Tesař, který s Mimotaurem do Vimperka v minulosti přivezl například Dloušiby, Hrozné příběhy či Aladinovu lampu.

Kde roste štěstí je hravý a dosti zpěvavý příběh, který nejenom pobaví, ale jako každá správná pohádka přinese i poučení.

„Dětem tak trochu ukáže, že sobectví a pohodlnost má mnoho podob a někdy se zdají na první pohled docela sympatické a veselé. Jde o nonsensově potrhlou fantazii dvou herců, kteří s loutkami neuvěřitelných tvarů a barev v jedné ruce, s klarinetem a akordeonem v ruce druhé tančí, hrají a zpívají,“ pokračoval v pozvánce na nedělní pohádku, která stejně jako všechna předchozí začíná úderem patnácté hodiny, David Tesař.

Ve zbývajících prázdninových nedělích pak do Vimperka přijede studio Dell´Arte, s Popelkou, divadlo Kejklíř s Kejklířem a závěrečné představení bude patřit domácímu Boučkovi s pohádkou O Smolíčkovi.

 
V zámeckých arkádách hrálo fantastické Trio | Tisk |

JAROSLAV PULKRÁBEK – deník Prachaticka

Třetím koncertem pokračovalo v pátek ve Vimperku Hudební Léto, které je součástí kulturního projektu Léto pod Boubínem, díky počasí se tentokrát přesunulo do vnitřních prostor zámeckých arkád.

„Zatím jsme měli tři koncerty na třech místech a myslím, že všechny prostory měly své kouzlo ať již na zahradě, v kulturním středisku, či teď přímo uvnitř arkád. Oproti loňsku, kdy počasí přálo na všechny akce Léta, je to tentokrát složitější, ale počítali jsme s tím a jak sami vidíte, máme připraveno hned několik variant,“ komentoval různé podoby koncertních míst programový vedoucí městského kulturního střediska Petr Moravec.

Narážel tím i na podobu sálu při koncertě Ivy Bitové, kterou pod střechu zahnal déšť. Pořadatelé uspořádání sálu v tomto případě otočili o 180 stupňů a připravili tak pro návštěvníky zcela netradiční a zajímavé prostředí.

V pátek večer si tedy posluchači mimo hudby vychutnali také krásný panoramatický pohled na okolí Vimperka a z prostředí byla nadšená i kapela.

„Nádherné místo a příjemná akustika. Hrálo se nám skvěle, škoda jen, že byla tak malá účast,“ shrnul pocity Tria Rhythm Fantasy vibrafonista Radek Krampl.

V pátek se totiž na zámku sešlo pouze třiadvacet platících diváků a koncert tak zatím patřil k návštěvnicky nejslabším. Krampl zároveň přiznal, že když se kolegům muzikantům o koncertování ve Vimperku zmínil, před nízkou návštěvností ho varovali.

Přestože tedy vimperské publikum patří spíše k těm konzervativnějším, očekávají pořadatelé, že na následující koncert legendární skupiny The Plastic People Of The Universe bude poměr hudebníků a účastníků rozhodně mnohem příznivější. Přestože je plánován opět na arkádách, sál kulturního střediska je opět v pohotovosti.

 
Šípková růženka | Tisk |
marcik.JPG Šípkovou Růženkou v podání Víti Marčíka se přehlídka loutkových divadel nazvaná Vimperský kašpárek přehoupla do své druhé poloviny a na srpen pořadatelé připravili dalších pět pohádek v rozličných loutkohereckých stylech.

„Programové schéma zůstalo stejné jako v předchozích letech, kdy se po několika variantách ustálilo na pohádce každou prázdninovou neděli a při příznivém počasí se snažíme všechna představení odehrát na zámeckých arkádách. Přednost dáváme jihočeským divadlům a stejně jako loni mají děti vstup zdarma,“ přiblížil přehlídku po organizační stránce David Zavřel z vimperského kulturního střediska, které loutkový seriál v rámci Léta pod Boubínem připravilo.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 289 - 320 z 352