Městské kulturní středisko Vimperk

Česko zpívá koledy

11.12.2019, 18:00hod

nám. Svobody

 Úvod arrow Fotogalerie
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Fotogalerie
Projekt 100 | Tisk |

p100.jpg Tradiční přehlídka Projekt 100, pořádaná Asociací českých filmových klubů již pošestnácté, přinese i v roce 2010 několik výjimečných titulů. 16. ročník Projektu 100 bude zahájen 14. ledna 2010 a do konce května proběhne stovkou českých kin. Na podzim se pak Projekt 100 přestěhuje na Slovensko. Vimperské kino promítne první přehlídkový snímek v úterý 2. února. Letos se představí kolekce filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. Tento specifický žánr noirových filmů měl v dějinách filmu řadu jak předchůdců, ať již německý expresionismus či špionážní thriller, tak i následovníků a stal se klíčovým zdrojem inspirace světoznámých tvůrců.

Kolébkou filmu noir se staly po 2. světové válce Spojené státy americké a jeho obliba se poté rozšířila do Francie i dalších zemí. Tento žánr budou během přehlídky reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bély Tarra.

Kolekci noirových filmů doplní tři klasické filmy z přelomu 60. a 70. let - film Zahraj to znovu, Samerežiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni. Těšit se můžeme i na novinku z Velké Británie a to na Fish Tank režisérky Andrey Arnoldové. Snímek vyprávějící příběh problémové patnáctileté dívky boduje na mezinárodních festivalech - kromě cen z Chicaga, Edinburghu, Motovunu, Stockholmu a dalších si z Cannes odvezl Cenu poroty a nominaci na Zlatou palmu.

Třešničkou na Projektu 100 bude uvedení letošního vítěze z Cannes. Černobílá Bílá stuha Michaela Hanekeho je příběhem o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou a právě tento film ve Vimperku Projekt 100 zahájil. Pro úplnost snad jen již to, že výtvarníkem Projektu 100 je stejně jako loni Bohdan Kofila Heblík.
 
Vimperští divadelníci baví | Tisk |

Vimperští divadelníci baví dospělého i dětského diváka doma i v Německu. Za deset let existence nasbíral soubor Bouček spousty kostýmů z minulého století.

Vimperk, to je zámek, městská zvonice a divadelní soubor Bouček. Tak takhle lze s troškou nadsázky přiblížit pozici vimperských divadelníků, kteří sice v loňském roce oslavili teprve desetiletí svého trvání, nicméně k městu nad Volyňkou již neodmyslitelně patří. „Někde na počátku vzniku byla hra O zlé kryse s Hankou Crhovou. Následovaly například Šípková Růženka, Strašidlo Bublifuk, Hejhuláci, O princezně Václavce či pohádka O Honzovi. Dělali jsme i loutkovou pohádku O Smolíčkovi" představil něco z historie souboru dnešní principál František Suchý.

Zasáhl osud
Ten nahradil nezapomenutelného Zdeňka Škopka, který před několika lety náhle zemřel a chvíli se zdálo, že to bude i konec vimperského divadelnictví. „Zdeněk byl vynikající kamarád a herec. Sršel nápady a navíc byl ohromný dříč. Měli jsme zrovna rozdělanou pohádku o Václavce, kterou nejenom že napsal a režíroval, ale navíc v ní i hrál. „Jeho smrt, to byla pro všechny hrozná a neočekávaná rána. Co se týče divadla, problém byl i v tom, že scénář nacvičované pohádky nebyl dokončený a nikdo netušil, jaké měl Zdeněk představy," vzpomněl na jednu z nejvýznamnějších postav vimperského spolkového života František Suchý. Ale právě z úcty ke Zdeňkovi soubor v nastudování pokračoval a hru velice zdařile dopsal právě František Suchý, čímž vlastně převzal i principálské žezlo...

b2.jpg b21.JPG b22.JPG b23.JPG b24.JPG b25.JPG

Celý článek...
 
Vimperské skautky přivezly betlémské světlo | Tisk |
Z dalekého Betléma, z místa, kde se podle legendy narodil Ježíš, putuje každoročně plamínek, který se pomocí lamp, lampiček či svíček rozletí do různých koutů světa. V sobotu v podvečer dorazil i do Vimperka. Přestože se tato tradice zrodila v roce 1986 a k nám betlémské světlo poprvé přivezli exiloví skauti v roce 1989, legenda vypráví o příběhu, který se stal před mnoha staletími.
„Jedné z křižáckých výprav se účastnil i mladý hoch z Florencie a ten přísahal, že když přežije, přinese svíčku zapálenou v bazilice Narození Páně. Po tříletém martýriu se zbědovaný, ale se světýlkem, těsně před Vánoci vrátil ke své milé,“ vyprávěla starý příběh vedoucí vimperských skautek Václava Šebestová. Právě skautky z Vimperka se totiž vydaly na cestu, aby světlo přivezly až pod Boubín. Nicméně nemusely putovat až do Palestiny, ale svíčku si v sobotu odpoledne připálily od svých skautských kamarádů ve Strakonicích, kam vlakovou štafetou doputovalo z vídeňského letiště. Vimperáci si ho pak mohli domů přinést ze svého farního kostela.
Prachatický deník
 
Do Pivovarské ulice se po roce vrátil dřevěný betlém | Tisk |
Malé zastavení v předvánočním shonu. Tak by se dala charakterizovat akce, kterou v pátek připravily pro Vimperáky zdejší městské lesy, základní umělecká škola a kulturní středisko. V Pivovarské ulici totiž stejně jako v předchozích letech vyrostl betlém, zastoupený Svatou rodinou v podobě dřevěných soch v životní velikosti a živou ovečkou. Tuto tradiční připomínku Vánoc pak přišlo přivítat několik desítek malých i velkých obyvatel Vimperka či vimperský kaplan Jaroslav Filip, a to za hudební podpory žáků zušky a malého občerstvení místní pizzerie.
Prachatický deník
 
Školní divadlo | Tisk |
Vimperští školáci se učili historii v divadle Divadlo nahradilo učebnice a žáci vimperských škol se mohli poměrně zajímavou metodou podívat na dějiny, konkrétně na kapitolu o renesančním vojenství. Představení do vimperského kulturního střediska přivezli pardubičtí Pernštejni začátkem minulého týdne. „Je to takový malý výlet do minulých časů, kdy se šlechtický stav začal více než o bitvy starat o stavbu zámků a sídel a užívat si více života. Válčení pak přenechal najatým žoldnéřům. Pro použité kulisy, rekvizity a koneckonců i díky divadelnímu podání je to poměrně názorná a praktická učební metoda,“ představila vystoupení Lucie Hofírková z pořadatelské agentury. O tom, že tento druh výuky je pro školy atraktivní, svědčí jak zájem žáků a učitelů, tak i skutečnost, že Pernštejni se se svými pořady do Vimperka opakovaně vracejí.
 
Talent roku | Tisk |
talent.JPG Mladí talenti převzali ve Vimperku ocenění Pětatřicet titulů z pětapadesáti nominací. Takový byl výsledek šestého ročníku Talent roku prachatického okresu. Pořadatelství slavnostního vyhlášení letos připadlo na Vimperské, a tak zástupci dvou středních, dvou uměleckých a osmi základních škol Prachaticka přijeli ve středu odpoledne do zdejšího kulturního střediska, aby se dozvěděli, komu porota soutěže titul přiřkla.

„Soutěž vlastně probíhá již někdy od poloviny devadesátých let, kdy ji organizoval tehdejší okresní školský úřad a po jeho zrušení se Prachatice s Vimperkem dohodli na jejím pokračování i na tom, že se v jejím pořadatelství budou pravidelně střídat,“ přiblížil historii udílení titulu Talent roku vedoucí vimperského odboru školství Miloš Beneš.

Vypsáno bylo celkem pět kategorií a to umělecká, technická, sportovní, humanitní a přírodovědná, přičemž každá má dvě věkové kategorie.

„Tradičně nejvíce nominací přišlo do kategorie sportovní, kde jich bylo devatenáct a stejně tak tradičně nejméně do kategorie technické, kde se sešli pouze dvě nominace,“ prozradil některá z čísel Miloš Beneš, který byli členem hodnotící komise. A jak uvedl, nebyla to zrovna práce jednoduchá.

„Asi nejtěžší bylo porovnat různá kritéria. Třeba zda je třetí místo v krajské soutěži více, než první místo v okresní a podobně,“ dodal k práci poroty Miloš Beneš

Toho navíc mrzí malý počet technických nominací, když ví o školách, které v této oblasti slaví úspěchy na republikové úrovni, ale své žáky do soutěže nenominují.

Jaroslav Pulkrábek
Celý článek...
 
Zvonkový průvod | Tisk |
strom09.JPG Zvonkový průvod, famfáry z věže městské zvonice, dárky pro africké školáky, kulturní program a konečně rozsvícení vánočního stromu. Tak vypadalo zahájení adventu ve Vimperku v sobotu večer, kdy tento čas přípravy na Vánoce dle křesťanské tradice začíná. Vimperk se totiž připojil k městům, která pod patronací Pohádkového království oslavila tuto dobu zvonivým průvodem a nutno dodat, že hned na první pokus se sešlo na dvě stovky dětí i dospělých se zvonky, zvonečky či rolničkami. Samotnému rozsvěcení stromu předcházel kulturní program v podání ZUŠ Vimperk, ZŠ Smetanova, MŠ Klostermanova a dívčího tria Netoliko. A zmíněná Afrika? Ta se v sobotu objevila hned na dva způsoby. Jednak probíhal sběr školních potřeb, hraček či podobných věcí pro africkou misii bývalého vimperského faráře Jaroslava Zawadského, což doprovázelo i promítání fotografií z místa, kam jsou dárky určeny a pak byl svým způsobem s Afrikou spojen i host, kterého si starosta Pavel Dvořák vybral pro rozsvícení stromu. Jak prozradil, důvodem byl dopis, který dostal před dvěma měsíci a který vimperským ženám děkoval za ohromný kus práce, který dělají pro pomoc malomocným. Právě z Vimperka totiž přichází nejvíce ručně pletených obvazů, které svou kvalitou pomáhají zmírnit utrpení nemocných především v Afrických zemích. A jak při rozsvícení stromu prozradila Božena Švarcová, zpracování jednoho klubíčka příze trvá přibližně jedenáct hodin a nedávno z Vimperka odešlo dalších osmdesát obvazů.
Celý článek...
 
Vimperští školáci soutěžili ve zpěvu | Tisk |

DSC_0009.JPG V hlavní roli Smetanovka. Tedy přesněji žáci vimperské Základní škola Smetanova ve Vimperku. Tak by se dala napsat upoutávka na večer, který proběhl v pondělí 23. listopadu v sále zdejšího kulturního střediska.Téměř tři desítky dětí se totiž účastnily pěvecké soutěže Solasido a nejenže pobavily přítomné či si vyzkoušely jaké to může být třeba na takové Superstar, ale měly i šanci si odnést některou z cen, mezi kterými mechyběla ani zajímavá elektronika.

„Pořad je určen pro děti ve věku od šesti do patnácti let a to ve třech kategoriích. Jde o moderní soutěž, v níž děti zpívají za profesionálního hudebního doprovodu a jejich výkon pak hodnotí odborná porota,“ představil soutěž nazvanou Solasido, která má za sebou již patnáct let trvání, její organizátor Pavel Justich.

DSC_0031.JPG Přestože to vše na první pohled vypadá jednoduše a soutěž se zdánlivě odehraje během jednoho večera, jde o mnohem složitější záležitost. Účastníci totiž musí projít konkurzem, čeká je příprava na soutěž, natáčení a generální zkouška. Až po té přijde na řadu samotný soutěžní večer. „Hlavním cílem této soutěže je inspirovat děti k pěveckému umění a ukázat jim, že mohou uplatnit své schopnosti a předvést na jevišti před veřejností, že něco dokáží. Tím je značně posíleno jejich seběvedomí a tak nebudou mít v budoucnu potřebu řešit své problémy například pomocí drog,“ představil Solasido i z jiného pohledu jeho autor Pavel Justich.

Celý článek...
 
Ve Vimperku zahájila Akademie třetího věku | Tisk |

Pětice přednášek čeká na účastníky prvního ročníku Akademie třetího věku, kterou pro své seniory připravila vimperská radnice. Po úvodní hodině v sále kulturního střediska věnované vimperské historii v podání Romana Hajníka se i další témata budou týkat problematiky tohoto města. „Na historii bude zaměřena i prosincová přednáška a v dalších měsících bude následovat rovněž pohled na současnost a seznámení s představou o budoucnosti města,“ představila tématické zaměření ročníku Veronika Čermáková, která má celý projekt na starosti. Přestože účastníky akademie nečekají žádné zkoušky, vyžadována bude alespoň pravidelná docházka a povinná je aktivní účast na čtyřech hodinách z pěti. Z tohoto důvodu obdržela padesátka „studentů“ jakési indexy. Bohatá účast i zájem o téma daly za pravdu těm, kteří tvrdí, že senioři rozhodně nepatří do starého železa a je třeba s nimi počítat.

akademie.JPG akademie1.JPG akademie2.JPG akademie3.JPG akademie4.JPG

 
Fotoklub vystavuje díla svých členů už potřetí | Tisk |

Po třetí v řadě představí vimperský fotoklub svůj pohled na město a po výstavách Vítejte ve Vimperku a Vimperk známý neznámý, zaměřili letos členové klubu objektivy svých fotoaparátů na vimperský zámek. Výstava, kterou v Galerii U Šaška, nacházejícíse v přísálí zdejšího Městského kulturního střediska, odstartovala pondělní vernisáž se totiž inspiruje právě touto stavbou. „Fotoklub Vimperk ve městě působí sedmým rokem a mimo zmíněné tři výstavy v Galerii U Šaška svá díla prezentuje v minigalerii umístěné ve výkladní skříni obchodu s fotopotřebami Luboše Drenčeniho,“ prozradil kde se se snímky členů klubu lze setkat Jan Tláskal.

Ten tedy společně s dalšími čtyřmi kolegy ve třinácti panelech společně nabízí svůj pohled na nejvýznamější dominantu města pod Boubínem ať již jde o denní i noční záběry, detaily či celky. Letos mezi vystavovateli chybí snímky čkyňského fotografa Vladislava Hoška, který v současné době svou pozornost na poněkud vyšší dominanty a v současné době pobívá v Himalájích. Výstava je k shlédnutí od 9. listopadu do konce ledna příštího roku v provozní době Městského kulturního střediska.

DSC_0001.JPG DSC_0008.JPG DSC_0021.JPG DSC_0029.JPG

 
ČOJČLAND | Tisk |
Občanské sdružení A BASTA! o.s. Vimperk a Institut dramatické výchovy Das Ei, e.V. Norimberk pořádali na počátku listopadu česko-německou neboli Čojčlandskou konferenz 2009. Od čtvrtka 5.11.2009 do neděle 8.11.2009 se ve Vimperku setkalo 56 mladých a divadelně aktivních lidí nejen z pohraničí, aby společně hledali odpověď na otázku: Jak dnes vnímají mladí lidé pád Železné opony a co je pro ně česko-německá hranice?
 
Pánové, zadejte se, prosím... | Tisk |

Hodiny tance berou studenti ve Vimperku každý pátek. Slečny oblékají krásné róby a mladí pánové zase obleky a bílé rukavičky. Sluší jim to opravdu dokonale. Taneční ve Vimperku se dostali za svoji polovinu a většina z kurzistů již bez problémů ovládá několik základních tanců.

Další, doplněné o lekce společenského chování na ně čeká během zbývajících pěti lekcích. O tom, zda byly kurzy tanečních užitečné se budou moci přesvědčit nejenom na závěrečné prodloužené, ale hlavně již při letošní plesové sezóně.

(Prachatický deník)

tanec.jpg tanec_1.jpg tanec_2.jpg tanec_4.jpg tanec_5.jpg

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 257 - 288 z 352