Městské kulturní středisko Vimperk

Dětský maškarní bál

11. 3. 2018, 15.00

 Úvod arrow Novinky a události
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Novinky a události
Výstava fotografií předchází festivalu Naturvision | Tisk |
Úterý, 22 září 2009

NaturVision je tu.

Ve středu odpoledne totiž do Vimperka dorazila výstava fotografií pod názvem Fascinace přírodou.Výstava tento mezinárodní filmový festival filmů o zvířatech již několik let doprovází. Letošního klání fotografů, jež organizuje německý pořadatel festivalu, se účastnilo 359 fotografů z 29 zemí a porotci tak museli projít půl druhé tisícovky fotografií zachycující němé obyvatele planety ve více či méně unikátní podobě.

Mezi oceněnými fotografy se letos ocitl i prachatický Pavel Bače, který z českých účastníků dosáhl na nejlepší a to jedenáctou příčku.

„Dvaatřicetiletý prachatický rodák Pavel Bače si přírodu a zvláště ornitologii oblíbil již na základní škole a později ji spojil s fotografováním. V poslední době si vytvořil vlastní projekt, ve kterém mapuje ptačí druhy ve Vltavském údolí, nedaleko obce Pěkná a již má zachyceno 99 druhů. S jeho snímky se můžeme mimo jné setkat i v novém atlase šumavského ptactva,“ představil na vernisáži přítomného fotografa šéf kulturního odboru radnice Miloš Beneš.

Druhou, tentokrát ryze českou, doprovodnou akcí festivalu, který své první filmy spustí v úterý ráno, je dětská výtvarná soutěž „Máme rádi zvířata“. Z několika stovek obrázků vybrala porota složená z učitelů výtvarné výchovy čtyřicítku, které budou vystaveny v přísálí vimperského kulturního střediska. Deset nejlepších pak bude oceněno při závěrečném galavečeru NaturVizionu a novinkou letošního večera bude udělení Ceny Stanislavy Chumanové, starostky, která před několika lety podlehla zákeřné nemoci.
 
Zástupci radnice se převlékli do kostýmů | Tisk |
Úterý, 08 září 2009

/Freyung/

freyung.JPG Vzájemné návštěvy vimperských a freyungských, kdy část osazenstva tvoří ozbrojenci s meči, kordy či halapartnami, mají v dějinách obou měst staletou tradici. V novodobých dějinách však po nich nezůstávají vypálená či obležená města, ale prakticky naplňují partnerskou smlouvu o kulturní spolupráci uzavřenou před několika lety. Na oplátku z minulého týdne, kdy do Vimperka na slavnosti, spolu se svou gardou,zavítal místostarosta bavorského Freyungu Sebastian Gruber, vypravilo vimperské kulturní středisko v pátek večer na freyungský festival autobus se zástupci radnice, spolků i veřejnosti a to samozřejmě ve stylových kostýmech. A nutno říci, že se tam rozhodně neztratili.

Jaroslav Pulkrábek
Celý článek...
 
Šumavské řemeslné trhy | Tisk |
Úterý, 01 září 2009

 

 

 

Deštivé ráno po nočním přívalovém dešti. Tak takováto předehra Šumavských řemeslných trhů, které se každoročně v závěru prázdnin konají v areálu vimperského zámku, pořadatelům rozhodně úsměv na rtech nevyloudila. Nicméně počasí se na poslední chvíli umoudřilo a řemeslné trhy proběhly přesně tak jak proběhnou měly.

Vimperské kulturní středisko, které poslední srpnovou sobotu tradiční výlet do historie připravilo, vyyužilo všech možností, které zámek nabízel a návštěvníky čekalo nejen velké množství prodejních a řemeslných stánků, doplněný kejklířskou, šermířskou, taneční či jinou produkcí, ale i prohlídka zámeckých prostor. Novinkou rovněž byla projekce starých fotografií v jednou ze sklepení zámku.

Celý článek...
 
Keltská Šumava | Tisk |
Pondělí, 17 srpen 2009

Keltové přivezli v sobotu 15. srpna na vimperský zámek nejenom zábavu, ale i poučení a nějaký ten pamlsek. Akce nazvaná Keltská Šumava, kterou vimperské kulturní středisko pořádalo s podporou Jihočeského kraje, měla na programu přednášky, komentované ukázky řemesel a bojové techniky, rožnilo se selátko a nechyběly zajímavé hry či koncert v podání soběslavské skupiny Fat Fingers.
Po několika deštivých dnech přilákalo sluníčko do zámeckých zahrad nejenom vimperské občany, ale i návštěvníky z různých koutů republiky a zazněla tu i
němčina či holandština. Léto pod Boubínem, které tvoří rámec jak Keltům, tak přibližně třem desítkám dalších akcí, pokračuje ve Vimperku i v
následujících dnech a na programu je jak divadlo, tak letní kino, koncerty či tradiční řemeslné trhy.

kelti_1.jpg kelti_2.jpg kelti_3.jpg kelti_4.jpg

kelti_5.jpg kelti_6.jpg kelti_7.jpg kelti_8.jpg

kelti_9.jpg kelti_10.jpg kelti_11.jpg kelti_12.jpg

 
Keltové na Šumavě | Tisk |
Pondělí, 10 srpen 2009

Letošní třetí ročník Keltské šumavy je ve znamení svátku Lughnasadu, které se

konaly ve dnech od 1. srpna a obvykle trvaly několik dní. Zvyklosti tohoto svátku přešly částečně do dožínkových slavností. Lughnasad byl původně svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, byl vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu.Během shromáždění lidu, pořádaných obvykle na nějakém posvátném vrchu, či významné mohyly, byla uctívána Matka země v některé ze svých podob(nejčastěji jako bohyně Danu) a především jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů Lug, po němž nese jméno i tento svátek byl bohem moudrosti a všech umění, patron řemeslníků i válečníků, mocný kouzelník nadaný neobyčejnými intelektuálními schopnostmi a vůbec jeden z "nejuniverzálnějších" keltských bohů. Zobrazován byl zpravidla jako mladý muž ušlechtilých rysů s velkým oštěpem a doprovázen havrany, symboly moudrosti a proroctví.

15.00 zahájení - malá ukázka boje

15.15 komentovaná ukázka - pečení placek v přenosné pícce

15.30 komentovaná ukázka - tkalcovské techniky

15.45 komentovaná ukázka - Keramika - výroba malých nádob

16.00 komentovaná ukázka - Ražba mincí - ukázka výrobního postupu ražby

minci - odlévání, ražení

16.15 komentovaná ukázka - Kovářství - ukázka výhně a kování

16.30 komentovaná ukázka - Zbraně Keltů - povídání o zbraních a malá

ukázka souboje

16.45 komentovaná ukázka - pečení placek v přenosné pícce

17.00 komentovaná ukázka - tkalcovské techniky

17.15 komentovaná ukázka - Keramika - výroba malých nádob

17.30 komentovaná ukázka - Ražba mincí - ukázka výrobního postupu ražby

minci - odlévání, ražení

17.45 komentovaná ukázka - Kovářství - ukázka výhně a kování

18.00 přednáška Keltové na Šumavě

18.30 komentovaná ukázka - Zbraně Keltů - povídání o zbraních a malá ukázka

souboje

18.45 komentovaná ukázka - pečení placek v přenosné pícce

19.00 komentovaná ukázka - tkalcovské techniky

19.15 komentovaná ukázka - Keramika - výroba malých nádob

19.30 komentovaná ukázka - Ražba mincí - ukázka výrobního postupu ražby

minci - odlévání, ražení

19.45 komentovaná ukázka - Zbraně Keltů - povídání o zbraních a malá

ukázka souboje

Celou dobu od 15:00 do 20:00 pro děti i dospělé uvedeme HRY NAŠICH PŘEDKŮ (Oblíbenou hru s pradávnými kořeny - Kalahu (dřevěné ďulky a kuličky) a "Turnaj boha Lugha".

Souhrn dovednostních disciplín, kterým vévodí výborná chodící prkna (k zábavě sloužící i mimo turnaj).

Dále půjde o šikovnost i důvtip při přenášení keltského hrnce či hodu podkovu... Vše doplní hříčky a kvízy a nebude chybět ani opékané selátko.

O večerní program se pak postará hudební soubor Fat Fingers, která přiveze jak tradiční irskou hudbu, tak vlastní tvorbu.

Odkazy:

http://www.fatfingers.cz/

http://www.beltine.cz/view.php?cisloclanku=2005020502
 
Děti se převlékly do pohádkových postav | Tisk |
Čtvrtek, 25 červen 2009
Vimperk - Noční skřítci, Ferda Mravenec, Werichovo Tři sestry, Karkula a Sluha dvou pánů.

Pět divadelních výstupů nastudoval pro pondělní podvečer vimperský dramaťák, tedy přesněji řečeno žáci nepovinného předmětu Dramatická výchova na ZŠ TGM. Divadelní kusy v podání malých školáků i jejich starších kolegů z devátých tříd pobavily jak rodiče, tak sourozence a soudě dle úspěchu by se směle mohly vypravit na některou z divadelních přehlídek.

Prachatický deník
 
Evropa ve škole | Tisk |
Pondělí, 22 červen 2009
Tečkou za 18. ročníkem výtvarného a literárního projektu Evropa ve škole se stal ve čtvrtek 11. června galavečer, při kterém nechyběli jak autoři oceněných děl, tak zástupci všech možných institucí a to jak z Čech, tak Německa.

“Projekt Evropa ve škole je určen mladým lidem od 5 do jednadvaceti let ze všech typů škol, mateřské a umělecké nevyjímaje. Základní myšlenkou je propagovat mezi dětmi, žáky, studenty a učiteli ideje vzájemné sounáležitosti evropských zemí a podporovat v nich pocit spoluodpovědnosti za osud Evropy,” představila soutěž, která se za podpory různých evropských institucí v řadě států Evropy koná již od roku 1953, ředitelka vimperského gymnázia Eva Piherová.
Celý článek...
 
LÉTO POD BOUBÍNEM 2009 JE TU | Tisk |
Pátek, 29 květen 2009
Vážení čtenáři,

21. června v 5:45 začne ve Vimperku léto. Není to nic nového, stává se to již delší dobu a poměrně pravidelně, vždy když je při našem neustálém obletování Slunce Vimperk této hvězdě nejblíže. Nejkratší noc v roce, návrat léta jako doby sklizně a hojnosti, doba prázdnin a dovolených, to vše bylo a je dostatečným důvodem k oslavám. Na jednu takovou Malou oslavu slunovratu Vás srdečně zve Městské kulturní středisko Vimperk. Přijďte 20. června na Arkády Zámku Vimperk a oslavme společně příchod Slunce do našeho města. Večerem nás budou provázet skupiny Marimba Mama a TiDiTaDe, které čerpají inspiraci hlavně z africké hudby. Podmanivé zvuky marimby, dunivé rytmy bubnů a africké tance v podání tanečnic skupiny TiDiTaDe dokáží spolehlivě navodit atmosféru žhavou jak sluneční koule. Proto neváhejte a přijďte rozproudit svou šumavskou zimou lehce prochladlou krev a přidat trochu svého žáru Létu pod Boubínem!

www.letopodboubinem.cz

 
Výchovný koncert | Tisk |
Středa, 22 duben 2009
Do sálu vimperského kulturního střediska si přišli v pondělí 20. dubna dopoledne zazpívat žáci prvního stupně základních škol. Výchovný koncert složený z folkové muziky pro ně připravil Jiří Válek a Zdeněk Dočekal.
 
30 dní neziskového sektoru | Tisk |
Sobota, 04 duben 2009
Třináct organizací, jejichž náplní je starost o hendicapované a staré spoluobčany si dali ve středu 1. dubna dostaveníčko v sále vimperského kulturního střediska. Zde totiž společně v rámci akce 30 dní neziskového sektoru, za účasti zástupců vimperské i prachatické radnice či hostů z bavorska, společně otevřeli výstavu prezentující jejich činnost.

TEXT I FOTO PŘEVZATO Z DENÍK PRACHATICKA
 
Ples města Vimperk | Tisk |
Pondělí, 26 leden 2009
Good Company, Abba Rocks revival a moderátor Radek Barbulák. To bylo základní obsazení letošního prvního plesu ve Vimperku, který uspořádala zdejší radnice ve spolupráci s městským kulturním střediskem. Městský ples se letos musel obejít bez nemocného starosty Pavla Dvořáka a tak se milé povinnosti zahájit radniční plesání ujal místostarosta Bohumil Petrášek. Část vítěžku tomboly, do které přispělo téměř čtyřicet vimperských podnikatelů a firem bude věnován na africkou misii bývalého vimperského faráře Jaroslava Zawadského.
 
Základní umělecká škola začala oslavovat výstavou | Tisk |
Úterý, 13 leden 2009
JAROSLAV PULKRÁBEK
Vimperk/ Sobotní vernisáží děl bývalých žáků, zahájila vimperská Základní umělecká škola oslavy šedesátiletí svého trvání a během roku pak představí nejenom všechny své studijní obory, ale připravila i množství společenských akcí a příležitostí k setkání.

„Výtvarný obor byl v naší škole otevřen v září roku 1963. Prvním učitelem se stal Josef Černoch, ale hned následující školní rok byl, vzhledem ke svým povinnostem ředitele základní školy, vystřídán Josefem Hodoušem“ uvedl počátek historie prvního prezentovaného oboru ředitel vimperské ZUŠ Pavel Vališ.
Za časů Josefa Hodouše dosahoval výtvarný obor největší slávy. Práce žáků byly oceňovány nejen u nás, ale po celém světě. Jugoslávie, Polsko, NDR, Francie, Itálie, Anglie, Japonsko, Indie, Súdán, Egypt, Tunisko, Írán, Irák, Alžír, Keňa, Kanada, Argentina, Peru, Mexiko, Brazílie – to je nekompletní výčet zemí, kde všude byly vidět práce žáků z malého městečka pod Boubínem. Některé z prací byly rovněž publikovány v odborných časopisech. Nit Hodoušova života se však v roce 1978 přetrhla a tento vynikající pedagog další plány a nápady nemohl uskutečnit.
V sobotu zahájená výstava představuje dva z bývalých žáků školy a to třiapadesátiletého Reného Rückera, který školu navštěvoval v roce 1964, tedy hned první rok Hodoušova působení a stejně starého Jana Vaňka.
„Práce Reného Rückera byly v průběhu jeho docházky do výtvarného oboru příležitostně vystavovány na regionálních, celostátních i světových výstavách, ať již v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, nebo na výstavě dětských kreseb v Londýně a Brazílii. Po ukončení povinné školní docházky se vyučil typografem a posléze vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze. V té době se věnoval tvorbě drobné grafiky využívané při zpracování plakátů, pozvánek a dalších reklamních materiálů. Po roce 1989 se zabýval nakladatelskou činností, což mu umožnilo proniknout do grafického zpracování knih,“ představil prvního z vystavovatelů Pavel Vališ.
Druhý z autorů Jan Vaněk, který v těchto dnech poznává krásy Vietnamu, Kambodže a Laosu a nemohl se tedy vernisáže účastnit, je znám především díky ilustrování několika ročníků kalendářů Vimperka.
Výstava, která je ve vimperské Galerii U Šaška, nacházející se v předsálí městského kulturního střediska do konce ledna, bude mít pokračování v květnu, a to v podobě děl žáků současných.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 257 - 288 z 331