Městské kulturní středisko Vimperk

 Úvod arrow Novinky a události
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Novinky a události
Beseda s vedoucí sociálního a zdravotního odboru | Tisk |
Pátek, 09 duben 2010
Na jaké sociální dávky máme nárok, co je třeba splnit pro jejich přiznání či kam dojít s patřičnou žádostí. To bylo jen jedno z mnoha témat besedy s vedoucí sociálního a zdravotního odboru vimperské radnice Alenou Havelkou, která se uskutečnila pod patronací Svazu tělesně postižených ve čtvrtek 8. dubna v Městském kulturním středisku.
 
O vimperský křišťál | Tisk |
Středa, 07 duben 2010
Třináct tanečních párů ze sedmi měst se o Velikonočním pondělí sešlo ve Vimperku na obnovené soutěži v tanečním sportu nazvané O vimperský křišťál. Ta vznikla již v závěru osmdesátých let, nicméně před třemi roky se její tradice přerušila. „Rapidně ubylo párů a Vimperk leží geograficky natolik stranou, že je těžké sem tanečníky dostat,“ vysvětlil příčinu tříleté přestávky pořadatel soutěže Jan Fíla. Jestliže měl totiž taneční svaz před deseti lety deset tisíc členů, dnes se pohybuje řádově na patnácti stovkách. A to už je při obsazování soutěží pořádně znát. Nicméně obnovená premiéra, kterou pořádala taneční škola Fíla spolu s městským kulturním střediskem se vyvedla a lze předpokládat, že nebyla poslední. „Mám-li být upřímný, tak největší přínos vidím v tom, že mladí lidé v relativně krizovém věku nevyhledávají drogy a jiné pochybné kratochvíle, ale mají časově náročného koníčka, který jim vyplní volný čas,“ přiznal asi nejpodstatnější přínos Vimperského křišťálu a tanečního sportu vůbec Jan Fíla. Přesto šlo v pondělí ve Vimperku i o umístění a první příčka v kategorii E, což jsou účastníci kurzů poputuje díky Marii Hlaváčové a Ondřejovi Ježkovi do Příbrami a Tereza Hnidová s Tomášem Kadlecem odjíždějí do Dobříše s prvním místem v kategorii Hobby- začátečníci. Mezi tanečníky třídy Hobby - pokročilí se k prvenství protančili Lucie Kulhánková s Janem Mišákem ze Sušice.
 
Školáci na pohádce | Tisk |
Čtvrtek, 11 březen 2010
Vimperští školáci se ve středu dopoledne vypravili do kulturního střediska na klasickou pohádku Boženy Němcové O chytré princezně. Tu připravila pražská Divadelní agentura, která se ke klasice vrátila po sérii moderních pohádek. Na duben pak vimperský MěKS připravil hned dvě dětská a jedno dospělácké divadelní představení.
 
Muzikálový koncert | Tisk |
Pondělí, 08 březen 2010
Melodie z Veselé vdovy, My Fair Lady, Čardášové princezny, West Side Story a dalších evergreenů zazněli v neděli odpoledne v sále vimperského kulturního střediska. Pozvání totiž přijaly sopránistky Kateřina Kenardžievová a Lucie Nováková, tenorista Michal Klamo a barytonista Filip Sychra. Za klavír pak usedl jeden z nejlepších českých dirigentů Arnošt Moulík.
 
Městský ples je za námi | Tisk |
Úterý, 02 březen 2010
Vimperk má po sobotě svůj městský ples za sebou a soudě dle bezprostředních reakcí návštěvníků, mohou být pořadatelé na výsost spokojeni. Na jedničku totiž byla hodnocena jak kapela, tak moderátor, doprovodný program a v neposlední řadě i tombola, kde se mimo jiné sešly čtyři televizory, navigace, vrtačky, kamera, snowbordové prkno, čtyřset tisícová sleva na dům či digitální fotoaparáty. Plesová sezóna však ve městě pod Boubínem rozhodně nekončí a v březnu se například na parket pustí zdejší rybáři.
 
Evrybáby | Tisk |
Pondělí, 01 březen 2010
Evrybáby, což je nezávislá tvůrčí skupina plzeňských divadelnic, pro tři dny experimentovaly v uzavřeném sále vimperského kulturního střediska. Divákům se v rámci třídenního workshopu představily výtvarně pohybovou akcí s texty Adrieny Šimotové Hlava k listování.
 
Bob a Bobek | Tisk |
Středa, 17 únor 2010
Bob a Bobek se o masopustní neděli, která navíc připadla na svatého Valentýna, postarali o zábavu pro více než dvě stovky dětí, které doprovázel téměř stejný počet dospělých. Nutno však říci, že si na pomoc pozvali pomocníky, ať již v podobě dvojice klaunů, mažoretek či šermířů ze skupiny Artego.
 
Žáci ZUŠ Vimperk koncertovali | Tisk |
Pondělí, 15 únor 2010

zuskoncert.jpg Sál vimperské ZUŠ byl místem zajímavého koncertu. Webber, Maugain, Fantini, Zipoli či Karel Svoboda. To je jen několik jmen autorů, jejichž skladby zazněly v úterý vpodvečer v sále vimperské ZUŠ při třídním koncertu. Téměř dvacítka žáků oboru akordeon a klávesové nástroje třídy Aleše Parkana tak svým rodičům či kamarádům představila, jak za uplynulý půlrok pokročila v hudebním vzdělávání.

Jaroslav Pulkrábek

Celý článek...
 
Držte se nebe a farářovy košile | Tisk |
Úterý, 09 únor 2010
fotoarchivjaroslavzawadzki1.jpg Polský kněz, Šumava, Střední Afrika. Tři na první pohled nesourodé věci, které dohromady spojuje neobyčejně charizmatická osobnost Jaroslava Zawadského. Ale popořádku. Polské Slezko, přesněji Ruda Slanska, je místo, kde se 29. září narodil Jarek coby prostřední ze tří synů. O sedmadvacet let později přijal v Gliwici kněžské svěcení, následující čtyři roky měl jako kaplan v Bytomi na starost mládež a výuku náboženství. A právě při výletě s mládeží do Čech, na sklonku zimy roku 1997, dostal nabídku na působení v Čechách a v září toho roku již působil v jihočeské Křemži. Po roce nastupuje jako farář do Vimperka.

To už jsme na Šumavě. Změna faráře je vždy ošidná záležitost, plná otázek. Zvláště, když ten předchozí si za třináct let působení získal úctu i přátelství svých oveček. Jaký bude ten malý vousatý Polák? Otazníky jsou pryč během několika málo dní. Bravurní čeština, procítěné a živé kázání. Výpravy s mládeží, ať již po Šumavě na kole, lyžích či lodi, nebo do dalekého Španělska. Posezení s kytarou a k tomu duchovní vedení. Upřímné, bezprostřední a s láskou.

Jenže Šumava. Půl roku zima a půl roku deštivo. Hromady sněhu, mráz. Bylo by asi značně zkreslující tvrdit, že šumavské fujavice vyhnaly P. Jaroslava do Afriky, i když něco na tom možná bude. Faktem je, že po osmiletém působení pod Boubínem začíná lekcemi francouštiny uskutečňovat svůj africký sen.

Po více než roční přípravě v Polsku a ve Francii odjíždí na podzim 2007 do čadského biskupského města Doba a po několika měsících již naplno působí jako kněz na africkém venkově. To už jsme tedy v Africe. Tisíce kilometrů dělí Šumavu od čadského brusu – venkova. Na Jaroslava čeká mnoho nesnází a starostí. Prodělaná malárie, tyfus a další nemoci. Krajina bez cest, bída a naposto rozdílná mentalita lidí. Občanská válka. A spoustu práce.

Jenže Jaroslav není pouze knězem, ale i přítelem. A tady neplatí žádná vzdálenost a trápení. Po několika týdnech začínají na Šumavu, stejně jako do rodného Polska, putovat maily. Internet je v Africe ještě stále vzácností, a tak dopisů je poskrovnu. Občas nějaká esemeska, rozhovor po internetu.

U toho však nezůstane. Přicházejí první balíky a šumavští zřídili konto na pomoc svému bývalému pastýři. Peníze přibývají a dnes je na něm více než sto tisíc korun. Dopisy od otce Jaroslava kolují z ruky do ruky, kopírují se, přeposílají mailem. Před vimperským kostelem o něm informuje velká vývěska a s podporou svému misionáři přicházejí i ti, kteří nikdy nepřekročili práh kostela. Afrika pro Vimperáky totiž není zas tak daleko. Díky Jaroslavovi je v podstatě již za támhletím kopcem. A bída a starosti Jarkových černých farníků jsou starostmi a bídou Vimperka.
 
Křest knihy - Silentio | Tisk |
Úterý, 09 únor 2010

krestbasnidenik.JPG Vimperk není jen městem knihtisku, ale může se pochlubit i slušnou řádkou autorů a to jak na poli beletrie tak i mezi poety. To koneckonců dokazuje i křest další z básnických sbírek Romana Szpuka, který se uskuteční ve čtvrtek 11. února ve zdejším kulturním středisku.

„Silentio pro smíšený sbor je básnická sbírka, která vznikala více než deset let a je sestavena ze samých pětiverší doplněných poznámkami pod čarou. Vydalo ji nakladatelství poezie Protis na sklonku loňského roku. Celkový počet básní je 105, jde však o výbor z více než tisíce básní zaměřených jak duchovně, tak i milostně a přírodně,“ představil nově vydané dílo vimperský básník Roman Szpuk.

Knihu ilustrovala Szpukova dvorní ilustrátorka Blanka Brožová, se kterou autor spolupracoval i na sbírkách Bludiště či Troucheň. Při křtu, který začíná úderem šesté hodiny odpolední čeká na návštěvníky autorské čtení za doprovodu reprodukované hudby.

 
Mladá zpěvačka sklidila potlesk | Tisk |
Úterý, 02 únor 2010
Domácí produkce táhne. O tom se opětovně přesvědčili pořadatelé pátečního recitálu mladé začínající zpěvačky Ilony Vintrové z Jaroškova u Stach. Držitelka stříbrné příčky loňského Czechtalentu a žákyně profesorky Lídy Nopové na pražské konzervatoři dokázala totiž téměř zaplnit sál vimperského kulturního střediska, což se v dnešní době podaří málokomu.
 
Projekt 100 | Tisk |
Pátek, 22 leden 2010

p100.jpg Tradiční přehlídka Projekt 100, pořádaná Asociací českých filmových klubů již pošestnácté, přinese i v roce 2010 několik výjimečných titulů. 16. ročník Projektu 100 bude zahájen 14. ledna 2010 a do konce května proběhne stovkou českých kin. Na podzim se pak Projekt 100 přestěhuje na Slovensko. Vimperské kino promítne první přehlídkový snímek v úterý 2. února. Letos se představí kolekce filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. Tento specifický žánr noirových filmů měl v dějinách filmu řadu jak předchůdců, ať již německý expresionismus či špionážní thriller, tak i následovníků a stal se klíčovým zdrojem inspirace světoznámých tvůrců.

Kolébkou filmu noir se staly po 2. světové válce Spojené státy americké a jeho obliba se poté rozšířila do Francie i dalších zemí. Tento žánr budou během přehlídky reprezentovat filmy Hluboký spánek Howarda Hawkse, Smlouva s vrahem Aki Kaurismäkiho a Muž z Londýna Bély Tarra.

Kolekci noirových filmů doplní tři klasické filmy z přelomu 60. a 70. let - film Zahraj to znovu, Samerežiséra Herberta Rosse podle scénáře Woodyho Allena, černá komedie o vztahu mladíka k osmdesátileté stařence Harold a Maude Hala Ashbyho a nekonvenční příběh tří přátel režiséra Juraje Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni. Těšit se můžeme i na novinku z Velké Británie a to na Fish Tank režisérky Andrey Arnoldové. Snímek vyprávějící příběh problémové patnáctileté dívky boduje na mezinárodních festivalech - kromě cen z Chicaga, Edinburghu, Motovunu, Stockholmu a dalších si z Cannes odvezl Cenu poroty a nominaci na Zlatou palmu.

Třešničkou na Projektu 100 bude uvedení letošního vítěze z Cannes. Černobílá Bílá stuha Michaela Hanekeho je příběhem o podivných nehodách, ke kterým dochází na německém venkově těsně před první světovou válkou a právě tento film ve Vimperku Projekt 100 zahájil. Pro úplnost snad jen již to, že výtvarníkem Projektu 100 je stejně jako loni Bohdan Kofila Heblík.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 225 - 256 z 331