Městské kulturní středisko Vimperk

Dny vědy a techniky

11.11.-17.11.2019

 

 Úvod arrow Fotogalerie
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Fotogalerie
Zázračný pramínek | Tisk |

Tak se jmenovala divadelní pohádka s klasickou zápletkou, kterou pro vimperské děti těsně před prázdninami, tedy ve čtvrtek 24. února, připravilo kulturní středisko. Výpravná scéna Evy Milichovské a svěží barevné kostýmy Terezy Šnajdrové zavedly děti do prostředí, kde se ozývá klapot mlýna, dřeváků i přidušený tlukot máselnice.

a.jpg b.jpg c.jpg

 
Senioři ve škole | Tisk |
Třetí středa v měsíci již pravidelně patří vimperské akademii třetí věku a tak i tentokráte senioři do posledního místečka zaplnili sál kulturního střediska. Téma bylo tentokráte poměrně odborné a to problematika péče o les v Národním parku Šumava. Mikrofonu se ujal Ing. Aleš Kučera ze Správy Parku a nutno říci, že občas musel čelit až nepříjemným otázkám seniorů. V následujících měsících je na programu historie osidlování Vimperska a Rožmberkové.
 
Beseda ve vimperské knihovně | Tisk |
Typograf voják, strojní sazeč, korektor, redaktor, povídkář. Tak by se dal charakterizovat František Kadoch , který je autorem již pětice povídkových knih jak ze Šumavy, tak rodného jistebnicka, sborníku lidové mluvy či pranostik a v neposlední řadě i redaktorem Šumavské kalendáře, jenž v tomto roce slaví již své dvacetiletí. Právě František Kadoch byl hostem besedy, která se uskutečnila ve čvtvrtek 10. února ve vimperské knihovně. Druhým hostem byl pak někdejší vimperský učitel a ilustrátor Kadochových knih Josef Černoch.
Celý článek...
 
Boubínění s Dušanem Žampachem | Tisk |
"Boubín se pro mne stal symbolem už v dětství, když jsem jezdil do Čkyň rychlíkem "Boubíňákem" za babičkou a dědou. Byl pro mne symbolem češství v tehdy nedosídlené krajině; symbolem tajemné divočiny, kterou je možné navštívit, ale ne do detailu poznat.
Až později se pro mne stal spolu s Bobíkem symbolem mohutnosti a důležitým, nezaměnitelným orientačním bodem v této části Šumavy, který při svých cestách stále podvědomě hledám, jako by se kolem něj točil svět,"
Těmito slovy uvedl ve čtvrtek v podvečer Dušan Žampach svoji první výstavu fotografií, která je věnována slovutnému Boubínu. Série pětadvaceti fotografií bude k zhlédnutí ve vimperské Galerii U šaška v předsálí kulturního střediska a to až do prvního březnového týdne.
 
Vimperský divadelní spolek Spirálka | Tisk |

Městské kulturní středisko není pouze místem, kam můžete zajít do kina, na koncert či do divadla, ale z třastapětašedesáti dní v roce tu více než stovce můžete potkat nějaký spolek či sdruženíať již při zkoušce či jiné aktivitě a to zcela bezpaltně i s využitím veškerého technického vybavení. Jedním z pravidelných návštěvníků je i vimperský divadelní spolek Spirálka.
„Spirálka je vlastně mladší sestra divadelního souboru Spirála, který byl založen studenty vimperského gymnázia a panem profesorem Heřtou před více než čtvrt stoletím. Spirálka vznikla před třemi lety mezi studenty nižších ročníků víceletého gymnázia, pod vedením bývalé členky Spirály a současné pedagožky vimperského gymnázia Venduly Slepičkové,“ přiblížila své kolegy vedoucí souboru Vendula Slepičková.
Během prvních dvou let se ustálil počet členů na dvanáct a v současnosti vrcholí přípravy prvního společného divadelního vystoupení s temným názvem Noční můry. Kromě divadelní práce se jednotliví členové v rámci souboru věnují i uměleckému přednesu.
„Hra Noční můry je autorským představením souboru. Je postavena na principu koláže a vychází z předchozí práce s podivnými sny a nočními můrami, které si jednotliví aktéři sami prožili. Dvacetiminutové představení se odehrává ve světě, kde je možné naprosto všechno, kde nebezpečí číhá všude a kde se cokoli kdykoli může zvrtnout..ostatně: "Znáte ten pocit, když se v noci probudíte spocení hrůzou, s křikem, s brekem, bez polštáře, peřina na zemi, všude tma..." prozradila i téma hry, na kteou se budete moci přijít podívat v závěru března šéfová spirálky Vendula Slepičková.

spiralka.jpg spiralka1.jpg spiralka2.jpg spiralka4.jpg spiralka5.jpg spiralka6.jpg spiralkairoka.jpg

 
Ples lidí dobré vůle | Tisk |

V pátek 28. ledna pokračovala vimperská plesová sezona bálem římskokatolické farnosti s názvem Ples lidí dobré vůle. Výtěžek akce je určen na podporu africké mise bývalého vimperského faráře Jaroslava Zawadského, který byl v sále kulturního střediska alespoň symbolicky přítomen. Jednak pomocí přímého telefonického spojení s Čadem, které bylo přenášeno do sálu Městského kulturního střediska a pak serií čerstvých fotografií, které zaslal a které vám přinášíme.

farnibal.jpg farnibal3.jpg farnibal4.jpg farnibal5.jpg kochamynaszegobiskupMiguela.jpg blogoslawienstwoniewinitek1.jpg Bororozmoskitierami.jpg

 
Výroční schůze svazu tělesně postižených | Tisk |

Vimperský svaz tělesně postižených se v závěru ledna sešel v Městském kulturním středisku u příležitosti výroční schůze. Na programu byly jako volby orgánů pobočky svazu, tak organizační a ekonomické záležitosti či plány na rok 2011.

invalidi.jpg invalidi4.jpg invalidiiroka.jpg invalidi1.jpg

 
Vimperská akademie třetího věku | Tisk |
Vimperská akademie třetího věku pokračovala ve středu 19. ledna přednáškou Františka Kadocha o historii knihtisku a vimperského tiskárenství. Do role studentů se senioři vrátí opět za měsíc a to konkrétně 16. února kdy po ně pořadatelé připravili téma Národní Park Šumava a management lesa. Stejně jako v případě předchozích přednášek se začíná v deset hodin dopoledne a místem je sál Městského kulturního střediska.
 
Projekce jedinečného dokumentu Krásy Šumavy (27.1. v 19:00) | Tisk |
Více než tři desítky let pracoval Dušan Žampach na stráženské celnici, naposledy na pozici ředitele celního úřadu a na čekobavorské pomezí poblíž tohoto hraničního přechodu sahají i jeho rodové kořeny. Tedy vskutku fundovanéá persona pro povídání o celnících, celnicích a celnictví jako takovém a o životě lidí ve středu hraničního hvozdu. Více než dvouhodinové vyprávění doplněné stovkou vesměs historických fotografií se však nezaměřilo pouze na minulé století, ale v kontextu milénia Zlaté stezky se posluchači vrátili až na samý počátek kupeckých dějin regionu. Pro milovníky staré Šumavy je v měsíci lednu navíc připravena další lahůdka a to v podobě pořadu Krásy Šumavy.
Druhá výprava po krásách Šumavy, tak jak ji poznávali návštěvníci před téměř stoletím, se uskuteční prostřednictvím unikátního dokumentu, autentickou přednáškou z pozůstalosti JUDr. Stanislava Laciny s téměř dvěma stovkami ojedinělých snímků z výletů Klubu českých turistů ve Volyni z 20. let minulého století, kde nechybí Volyně, Vimperk, Strakonice, pošumavské obce, Šumava, Hluboká nad Vltavou, Velhartice, Rabí a mnoho dalších míst, a to vše nově namluveno hercem Vilémem Udatným.
„Počátky Klubu českých turistů ve Volyni sahají do roku 1897, kdy zde, po neživotaschopné snaze společného volyňsko – strakonického odboru vznikl odbor samostatný. Soudní rada JUDr. Stanislav Lacina byl zvolen předsedou klubu v roce 1925, když před tím pět let zastával funkci místopředsedy. Tedy v době, kdy byli volyňští turisté velice aktivní, jak dokládají podrobné zápisky ze schůzí,“ prozradil detaily o zdroji dobových materiálů ředitel MěKS Vimperk Jaroslav Pulkrábek. Volyňský klub mimo jiné vystavěl turistickou chatu v Lenoře či u Pramenů Vltavy a v době, kdy stál Stanislav Lacina v jeho čele, měl více než dvě stě dvacet členů. Projekce jedinečného dokumentu, který je unikátní již tím, že pochází z jednoho autentického zdroje, se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna od 17.00 hodin.
zdroj vimperk.eu
 
Stará pověst - Mimotaurus | Tisk |
Poslední den školy letošního kalendářního roku prožili studenti vimperského gymnázia v divadle, respektive v sále kulturního střediska, kam nimi přijelo divadlo Mimotaurus s představením Stará pověst. Školáci se do kulturáku vrátí již vlednu, kdy je zde pro ně nachystána dokonce trojice představení a to jak hudebních tak divadelních a to pro první i druhý stupeň.
 
Školní besídka v MěKS | Tisk |

Zřejmě poslední školní besídka ve Vimperku se odehrála v úterý dopoledne v městském kulturním středisku. Školáci ze Smetanovky svým kamarádům předvedli pásmo písniček, scének a nechyběla ani videoprezentace či pohádka. Ale nešlo jen o zábavu a učení zde hrálo podstatnou roli. Drtivá většina programu totiž byla v angličtině.

DSC_0007.jpg DSC_0009.jpg DSC_0015.jpg DSC_0017.jpg DSC_0020.jpg DSC_0026.jpg

 
Příběh o narození Ježíše | Tisk |
Hru o pěti dějstvích s příběhem o narození Ježíšově přivezlo do Vimperka divadlo Studna z Hosína. Představení plné hudby, artistických výkonů či s unikátním Létajícím teatrem již patří k tradici vimperského aventu a každého z přítomných naladilo na tu pravou předvánoční vlnu.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 193 - 224 z 352