Městské kulturní středisko Vimperk

Křišťálové slzy

sobota 10. 11. 2018, 19:00

připomenutí tragédie tzv. Křišťálové noci roku 1938

 Úvod arrow Novinky a události
Léto pod boubínem
reklama IT Profi s.r.o.
Internetový turistický portál
Prachaticko News

facebook-logo.png

najděte si nás na Facebooku

Restaurace Vodník
Pizzerie Marco
Hotel Zlatá Hvězda
vavi.cz
NP Šumava
Ama
Cukrárna
Pivovar
Český rozhlas
Novinky a události
Akademie seniorů | Tisk |
Druhý ročník vimperské akademie seniorů pokračoval v úterý po polední přednáškou Romana Hajníka. Ten se pokusil představit některé z osobností, která hráli důležitou politickou, společenskou či kulturní roli při vytváření dějin Vimperka. Senioři se do sálu kulturního střediska vrátí opět za měsíc a to 19. ledna, kdy je František Kadoch seznámí s dějinami vimperského knihtisku a zdejší slavnou éru vimperských kalendářů, které se staly doslova světovým fenoménem.
 
ANDĚLÍČEK TONÍČEK | Tisk |

Co všechno se může stát malému andělíčkovi Toníčkovi, když ho svatý Petr pošle zvěstovat narození Ježíška? To se dnes dopoledne dozvěděli vimperští školáci v sále Městského kulturního střediska (MěKS) ve Vimperku díky loutkohře českobudějovického Jihočeského divadla.

"Andělíček Toníček musel cestou dávat pozor na dráty vysokého napětí, letadla, a hlavně na čerta. A i když se tak trochu ztratil, tak to zas bylo opravdové dobrodružství. Naštěstí mu poradili tři králové a cestu z nesnází ukázala zářící kometa," prozradil zápletku remake úspěšné inscenace souboru Buchty a loutky ředitel MěKS Jaroslav Pulkrábek.

Toníčkem však školní představení v sále MěKS letos nekončí . Malé školáky vystřídají v pátek 17. prosince gymnazisté, kteří si pro změnu vyzkouší angličtinu.
Text: redakce vimperk.eu

tonicekeu.jpg tonicekeu1.jpg tonicekeu2.jpg tonicekeu3.jpg tonicekeu4.jpg
 
Šumavské variace | Tisk |

Šumavské variace je název výstavy fotografií strakonického rodáka Františka Janouta, kterou za přítomnosti autora zahájila pondělní vernisáž ve vimperské galerii U šaška. V předsálí kulturního střediska tak bude k shlédnutí až do konce ledna.

gus1.jpg gus2.jpg gus3.jpg gus4.jpg gus5.jpg gus6.jpg

 
Jaroslav Svěcený | Tisk |

Druhá adventmí neděle ve Vimperku patřila houslistovi Jaroslavu Svěcenému. Publikum si získal nejenom bravurním muzikantským výkonem, ale i bezprostředností a přímo adventní pohodou. Nebývalý zájem byl i o CD či DVD, které sebou tento špičkový český houslový virtuoz přivezl.

eu1.jpg eu2.jpg sv1.jpg sv2.jpg

 
Vimperský advent | Tisk |
advent.JPG Advent je tu a prosincové kulturní a společenské dění se tak víceméně točí kolem přípravy na Vánoce. Jak káže tradice, tím pravým okamžikem, kdy advent začíná, je východ první hvězdy v předvečer první neděle adventní. Tím letošním začátkem tedy jest sobota 27. listopadu, kdy po jedné hodině odpolední na náměstí rozloží své zboží trhovci v rámci Adventních trhů. O tři hodiny později vyjde od Základní školy TGM zvonkový průvod, který bude jakousi předzvěstí dalšího z předvánočních aktů – rozsvícení vánočního stromu Vimperka. A pak již následuje akce za akcí.
Jistě je mnoho pořadů či aktivit, které jsme v našem přehledu nezachytili. Své akce dělají různé firmy a organizace. I tam jste jistě srdečně zváni. Přejeme Vám všem požehnané Vánoce, úspěšný a pohodový rok 2011 a Vimperský advent ať je ke všemu tou nejlepší vstupní branou.
Celý článek...
 
THE BLACK LIGHT THEATRE | Tisk |
13. listopadu se ve Vimperku představilo černé divadlo a nám se podařilo získat několik fotografií z tohoto zajímavé představení, přestože focení při takovéto produkci je téměř nemožné. Podívejte se tedy s námi.
 
MěKS Vimperk Vás zve na výstavu fotografií | Tisk |

Plakat_FJ_Vimperk2010.jpg

Františka Janouta

ŠUMAVSKÉ VARIACE

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 6. prosince 2010 v 18.00 hodin v Galerii U šaška (předsálí MěKS Vimperk)

Mgr. František Janout (*1947)

Narodil se a žije ve Strakonicích. Po absolvování Pedagogické fakulty pracoval nejprve v oblasti IT, od roku 1990 jako personální manažer. Fotografováním, zejména přírody a krajiny, se zabývá takřka půl století a považuje je za své druhé zaměstnání. Nyní, v důchodovém věku, se mu věnuje plně. Pracuje jako fotograf a publicista pro informační server ŠumavaNet. Jeho činnost je zcela nekomerční. Svůj vztah k přírodě spojoval se svojí životní zálibou v cestování do mnoha zemí světa, nejčastěji do Italských dolomitů a na sever Evropy za polární kruh. Přesto mu zůstala nejbližší Šumava pro své jedinečné kouzlo, nejen geograficky, ale i v srdci.
 
Senioři opět ve školních lavicích | Tisk |
I když spíše jen obrazně, neb učebnu nahradil sál kulturního střediska. Ve středu 24. listopadu totiž právě zde začal druhý ročník cyklu přednášek pod hlavičkou Akademie třetího věku. Úvodní přednáška, kterou osobně uvedli oba čelní představitele radnice se týkala historie vimperského muzea a nových archeologických nálezů v areálu zámku. Milenu Smolovou, která se tohoto tématu ujala vystřídá v úterý 14. prosince Roman Hajník, jenž seniorům představí nejvýznamější a bohužel mnohdy již zapomenutý osobnosti Vimperka.
 
Pokus o světový rekord | Tisk |
Pokus o světový rekord u kterého nebude chybět ani Vimperk právě odstartoval. Jihočeský kraj a společnost EKO-KOM v rámci kampaně na podporu třídění odpadu totiž vypsaly soutěž ve výrobě znaků měst a obcí a první kolo, kterého se účastnila šestice škol vimperska proběhlo ve čtvrtek 4. listopadu. Jak prozradila pořádající firma krajského kola se účastnílo celkem osmašedesát škol se stovkou znaků a přibližně padesátka nejhezčích bude vystavena v závěru roku v českobudějovickém Metropolu. 13. ledna se pak jihočeské erby přesunou do Brna a připojí těm, které do soutěže přihlásily další kraje. Dle odhadu by se tak mohlo sejít okolo sedmi stovek městských a obecních znaků z celé republiky. A které znaky budou nakonec v Brně reprezentovat kraj pod Boubínem. Z prvního místa postupuje Svatá Maří a do Brna rovněž odjede i znak Vimperka v provedení ZUŠ Vimperk a Horní Vltavice, kde žáci tamnější školy získali třetí místo.
 
Nituška vyprodala kulturák | Tisk |
Pražáci v čele s Otakarem Brouskem mladším, který si vedle postu režiséra střihl i hlavní dvojroli, vyprodali v sebotu večer vimperský kulturák. V sále MěKS totiž agentura DAP uvedla slavnou hudební komedii, od jejíž napsání uplynulo více než století. Věk hry však rozhodně nebyl překážkou a výborně se bavili jak diváci, tak koneckonců i herci, jenž na závěr ochotně pozovali fotografům. Do fotoalba některých návštěvníků představení tak přibyl zajímavý snímek.
 
Co se děje „V TEMNÉ KOMOŘE“ | Tisk |
aneb ZE ŽIVOTA VIMPERSKÉHO FOTOKLUBU

Z právy o činnosti vimperského fotoklubu nepatří na stránkách těchto novin
k pravidelným, takže by čtenář lehce mohl nabýt dojmu, že si ta parta dnes celkem šesti stálých poctivě docházejících nadšenců (Jaroslav Frajkor, Vladislav Hošek, František Boška, Karel Krejčí, Libor Vaněk a Jan Tláskal) v osmém roce svého trvání prostě stále jen někde něco „cvaká“, občas nutí objekty (nebo oběti) svých zájmů vyčkávat, až „vyletí ptáček“, a nakonec se čas od času podělí s veřejností o plody svého snažení na nějaké příležitostné výstavě. V zásadě je to vlastně pravda, nicméně se domnívám, že i tak by stála za podrobnější přiblížení.
Nejzávažnějším úkolem fotoklubu je v současnosti příprava vimperského kalendáře na rok 2012, pro jehož realizaci si Město Vimperk z více nabízených témat zvolilo „Vimperk v detailech“. Nejednou jsem se přesvědčil například v případě některých svých žáků a studentů, jak nejsou často schopni identifikovat
na fotografiích, které jim předkládám, i poměrně zřetelné detaily míst, kolem kterých třeba zcela pravidelně chodí do školy, takže jsme v rámci fotoklubu docela zvědavi, do jaké míry bude výsledek naší společné práce za dva roky pro vimperské spoluobčany možná i souborem hádanek. Momentálně je vyřešena grafická podoba příštího kalendáře a značnou část náplně našich schůzek tvoří především bohaté diskuse nad výběrem vhodných snímků.
Svého pokračování se dočkala i myšlenka fotoklubové podpory mladých nadějných talentů. Již od prvního září mohou všichni, kdo se zastaví u fotogalerie ve výloze prodejny D&D FOTO v Kostelní ulici, spatřit malý výběr z tvorby osmnáctileté studentky místního gymnázia Hany Voldřichové, která tu vystřídala o té doby vystavující Dominiku Chvalovou. O silném a nevšedním uměleckém cítění této mladé zapálené fotografky si jistě každý návštěvník její výstavy udělá svůj úsudek sám, v této chvíli pouze dodám, že se letos mimo jiné zúčastnila tvůrčí dílny našeho předního fotografa Jana Svatoše, který výsledky této zajímavé spolupráce nabídne divákům v rámci promítání na slavnostním závěrečném galavečeru právě probíhajícího festivalu NaturVision 2010.
Vystavovat však budou i sami členové fotoklubu, a to opět, jako každoročně touto dobou, v Galerii U Šaška, tedy v předsálí MěKS Vimperk. V posledních třech letech se tu zaměřili na své město – někteří diváci se možná rozpomenou na výstavy „Vítejte ve Vimperku“, „Vimperk známý – neznámý“ a do třetice „Vimperský zámek“. Letošní téma je zcela volné – záleží tedy na každém vystavujícím, co ze svého fotografického „šuplíku“ návštěvníkům výstavy předloží. Všichni příznivci fotoklubu, ale především „kreslení světlem“, jsou tedy zváni na vernisáž, která proběhne ve zmíněné galerii v pondělí 11. října od 19 hodin.
Dobré světlo!
Mgr. Jan Tláskal
 
Galavečer deváté filmové přehlídky NaturVisionu | Tisk |
Po čtyřech dnech promítání nejúspěšnějších snímků Mezinárodního filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision vyvrcholila česko německá přehlídka v pátek 8. října galavečerem ve vimperském Městském kulturním středisku. Uváděl ho Tomáš Krejčíř a zúčastnili se jej hosté, organizátoři festivalu, tvůrci filmů i českého dabingu. Doprovodným programem byla i letos fotografická soutěž Fascinace přírodou, jejíž vítězné snímky nabídla městská galerie U Šaška. Znovu soutěžili nejlepšími kresbami zvířat také mladí tvůrci o cenu zesnulé vimperské starostky Stanislavy Chumanové. Účastníci galavečera shlédli film Obilné pole - letní džungle německého tvůrce Jana Hafta, odměněný Velkou cenou NaturVisionu a cenou za nejlepší kameru.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Následující > Konec >>

Výsledky 193 - 224 z 339